Letošnje olimpijske igre že od odprtja skrbijo za kontroverznosti. Če je razprava o neokusni uprizoritvi Zadnje večerje, ki to je ali ni bila, odvisno koga in kdaj vprašate, že nekoliko potihnila, številne ta hip najbolj razburja alžirska boksarka Imane Khelif. Njena pojava in krstni nastop, v katerem je v pičlih 46 sekundah premagala italijansko nasprotnico, sta sprožila vsesplošne debate o njeni upravičenosti do nastopa v ženski kategoriji in predvsem izliv gromozanske količine verbalne gnojnice na 25-letno boksarko. Oglasili so se Giorgia Meloni, Donald Trump, Elon Musk in tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar ter ne nazadnje celo ljutomerska županja Olga Karba. V čem je težava?
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Pomurski derbi: Ljutomer z igralcem manj presenetil Čardo - 1 : 2
V strastnem in vročekrvnem pomurskem derbiju, ki se je znova po dolgem času odigral v 3. SNL vzhod, je Ljutomer kot gost v ŠRC Bakovci ugnal gostiteljico in favoritinjo Čardo, čeprav je od 50. minute naprej igral z nogometašem manj.
Alžirki, ki v resnici deluje možato, očitajo, da ni ženska in zato ne bi smela »pretepati« žensk v olimpijskem ringu. Pojdimo po vrsti. Khelifova se je rodila kot ženska, za kar je moč najti verodostojne dokaze, in se tudi deklarira kot ženska. Možnosti, da bi se transspolna oseba kakor koli uveljavila in imela celo podporo državnih institucij, so v Alžiriji, izrazito islamski državi, praktično nične. Poleg tega to niso prve olimpijske igre, na katerih nastopa alžirska boksarka. Že leta 2021 je nastopila na olimpijskih igrah v Tokiu in takrat ni bilo nobene moralne panike. V letih 2020 in 2022 pa je nastopila na svetovnem in afriškem prvenstvu v boksu. Do zapleta je prišlo lani, ko sta Khelifova in tajvanska boksarka, ki ravno tako nastopa v Parizu, padli na vprašljivem testu spola, ki ga je opravila mednarodna boksarska zveza pod vodstvom Umarja Kremljova, človeka Vladimirja Putina.
Sprva se je govorilo, da sta boksarki padli na testu testosterona, pozneje pa je Kremljov zatrjeval, da je kromosomski test pokazal, da imata boksarki kromosoma XY. Pustimo ob strani vprašljivo kredibilnost Kremljova in morebitno politično ozadje zapleta (vemo, komu ta splošen razdor najbolj koristi). Tudi če so testi res pokazali neskladja, to še ne pomeni, da Khelifeva ni ženska. Toda ali je tudi prav, da nastopa proti ženskam, če ima zaradi morebitnih genskih variacij in predispozicij izrazite konkurenčne prednosti? To je vprašanje za milijon dolarjev. Dobro pa se je pri tem vprašati, zakaj so najhitrejši sprinterji praviloma temnopolti in najhitrejši plavalci belopolti. Genetika. Vsi pač ne moremo biti olimpijci.