Teči na smučeh še zdaleč ne pomeni zgolj prinašanja številnih koristi za vaše telesno ali duševno stanje, ampak hkrati omogoča tudi druženje ter uživanje v naravi.
Če si v prihajajoči sezoni tudi vi želite končno stopiti na smuči za tek in se podati novim izzivom naproti, je čas, da vam predstavimo nekaj koristnih nasvetov, ki so posebej namenjeni začetnikom.
Najprej spoznajte največje prednosti teka na smučeh
1.Izvrsten način za celostno vadbo telesa
Ste vedeli, da lahko med tekom na smučeh aktivirate skorajda vse svoje mišične skupine – vključno s trebušnimi mišicami, rokami, nogami, rameni in hrbtom? Z aktivnostjo boste hkrati izboljševali še ravnotežje, telesno koordinacijo ter stabilnost.
2.Odlična kardiovaskularna vadba
Ker tek na smučeh zahteva vzdržljivost in povečuje srčni utrip, predstavlja odlično kardiovaskularno vadbo. Če ga boste redno izvajali, boste izboljšali svoj srčno-žilni sistem, povečali vzdržljivost in zmanjšali tveganje za bolezni, ki so povezane s srcem.
3.Primeren za tiste, ki imate težave s sklepi in drugimi poškodbami
Če imate težave s sklepi ali drugimi oblikami poškodb, je tek na smučeh kot nalašč za vas. Ko boste tekli na mehki podlagi, bo sneg blažil udarce in zmanjševal obremenitev sklepov. Slednje pa zmanjšuje tveganje za poškodbe ter omogoča precej lažje okrevanje.
4.Dobra priložnost za uživanje v naravi
Raziskovanje čudovite zimske pokrajine vam lahko omogoči ravno tek na smučeh. Uživali boste v naravi, saj smučarske proge praviloma potekajo skozi polja, gozdove, ob jezerih. Vse omenjeno omogoča edinstveno povezanost z naravo in seveda izvrstno sproščanje stran od vsakodnevnega stresa.
5.Lahko se izvaja na različnih lokacijah
Na smučeh lahko tečete na različnih lokacijah – od zelo urejenih prog v smučarskih centrih do neokrnjenih prog v naravi.
6.Izvrstna družabna aktivnost
Ko boste tekli na smučeh, se boste lahko brez pomislekov pridruževali ostalim ljubiteljem aktivnosti. Tečete lahko z družinskimi člani, prijatelji, smučarskim klubom. Ne glede, s kom boste tekli po snegu, boste skupaj zagotovo izjemno uživali.
Seznam opreme
Oprema za tek na smučeh mora biti prilagojena vašim potrebam, izkušnjam in ciljem. Pred končnim nakupom se obvezno posvetujte s strokovnjakom, ker boste lahko zgolj s primerno opremo in ustreznim znanjem uživali v aktivnosti in s tem dosegali še boljše rezultate in učinke.
Potrebujete:
- Smuči
Tekaške smuči v primerjavi s smučmi za alpsko smučanje daljše, ožje in lažje. Na voljo so klasične tekaške smuči in smuči za drsalno tehniko.
Za prvo vrsto je značilno, da so daljše, krivina smuči je bolj ukrivljena in s tem odmaknjena od podlage. Na sredini drsne ploskve so kože, vreze ali pa za boljši oprijem uporabljamo posebej za to namenjene voske (klistr), ki ob odrivu skrbijo za preprečevanje zdrsa smuči nazaj. Druga vrsta je v primerjavi s klasičnimi krajša, celotna spodnja stran je drsna.
2.Vezi
Vezi skrbijo za povezovanje smuči s smučarskimi čevlji. Telesne sile se preko njih prenašajo na smuči. Zaradi načina premikanja stopala ter odriva se tudi vezi tako kot smuči med seboj razlikujejo – za klasično ali drsalno tehniko.
Ko boste izbirali vezi, pozornost namenite tudi kompatibilnosti vezi s tekaškimi čevlji.
3.Tekaški čevlji
Glede na samo tehniko se med seboj razlikujejo tudi čevlji za tek na smučeh. Na voljo so čevlji za klasiko in čevlji za drsalno tehniko.
Prvi tip čevljev je v primerjavi z drugim precej nižji. Oprijem čevlja okoli gležnjev namreč ni ključen. Ključen pa je dober pregib v predelu prstov – odriv poteka z upogibanjem prstov. Tudi zaradi slednjega podplat čevlja ni tako trd.
Drugi tip čevljev v gležnju dobro fiksira nogo. So višji in imajo tudi dodatno manšeto za fiksiranje čevlja. Podplat je trši, se ne pregiba. Trdnost čevljev v tem primeru zagotovi bolj učinkovit odriv od smuči.
4.Palice
Palice skrbijo za vzdrževanje ritma, pomagajo pri uravnoteženju in pri potisku med aktivnostjo. Od vaše višine in tehnike teka je odvisna njihova dolžina. Dolžina palic v višini ramen se priporoča za klasično tehniko teka na smučeh, za drsalno tehniko pa dolžina palic v višini oči ali pa nosu.
Med seboj se tekaške palice razlikujejo tudi po materialu in v paščkih.
5.Oblačila
Oblačila za tek na smučeh vas morajo dobro zaščititi pred mrazom, vlago in vetrom. Omogočati morajo primerno zračenje. Obleči pa se je treba na način plastenja, kar zagotavlja prilagoditev glede na intenziteto vadbo in glede na temperature.
Prvi sloj oblačil naj se dobro oprijema vaše gole kože. Materiali morajo dobro vpijati pot in se dobro sušiti. Za drugo plast lahko izberete debelejšo jopico ali majico z zadrgo, za tretji sloj pa je lahko na primer primerna vodoodporna jakna z veliko mero zračnosti.
Hlače za tek na smučeh vam morajo zagotoviti dovolj dinamično gibanje. Najpametneje je izbrati kar pajkice, ki naj bodo na sprednji strani primerno ojačane – z materialom, ki je dobro odporen na veter. Zadnja stran pa naj predstavlja termo elastični material.
6.Dodatna oprema
Med najbolj priljubljene dodatke za tek na smučeh sodijo sončna očala, sončna krema, torbica ali nahrbtnik za hranjenje prigrizkov in pijače. Dobrodošla je tudi GPS naprava ali pa pametna ura, ki vam bo pomagala pri sledenju razdalje, hitrosti, srčnega utripa in če česa.
Uvajanje
Ustrezno uvajanje začetnika v tek na smučeh je poglavitnega pomena, ker ne preprečuje zgolj morebitnih poškodb, temveč omogoča pridobivanje pravilnih tehnik in ne nazadnje tudi gradnjo vzdržljivosti.
Kot začetnik boste morali najprej osvojiti osnovne tehnike teka na smučeh, na primer pravilen korak, potiskanje smuči, uporaba palic, ravnotežje. Pametno je, če si omislite učenje aktivnosti z izkušenim trenerjem oziroma inštruktorjem, ki vam bo nudil pravilne nasvete, vas popravljal pri tehniki in podobno.
Aktivnost boste morali pričeti izvajati s počasnim tempom in postopoma povečevati intenzivnost treningov. Pričnite na krajših razdaljah in lažjih treningih. Nato postopno povečujte dolžino prog in se podajte na zahtevnejše.
Seznanite se s smučarskimi pravilo in pravili o varnosti. Slednje na primer vključuje pravilno vedenje na križiščih, upoštevanje znakov in smeri teka. Uvajanje morate prilagoditi svojim sposobnostim in zmožnostim. To vam bo pomagalo pri razvijanju samozavesti pa tudi užitka v aktivnosti. Imejte primerno opremo – za uspešno in prijetno učenje teka na smučeh so ključne pravilno nameščene smuči, čevlji, palice in oblačila.
Tek na smučeh je vrsta aktivnosti, ki se je lahko loti prav vsak. Priprava nanj je v resnici dokaj preprosta, redno ukvarjanje z njim pa prinaša številne prednosti. Po njem se boste vedno počutili mnogo bolje. Lažje se boste spopadali s stresom in svet bo kar naenkrat postal še lepši.