Prva razstava je posvečena lendavskemu paraolimpijskemu prvaku v namiznem tenisu Francu Šimoniču, bogatijo pa jo fotografije in spominki iz njegove bogate športne kariere.
Danes 73-letni Franc "Feri" Šimonič je v svoji namiznoteniški karieri osvojil kar dva naslova paraolimpijskega prvaka. In sicer leta 1980 na Nizozemskem, kjer je prejel zlato medaljo v ekipni in posamični konkurenci, leta 1984 pa je v New Yorku ubranil posamični naslov. Leta 1980 je v Arnhemu postal tudi svetovni prvak. Naj spomnimo, da smo o njegovih uspehih in športni poti podrobneje pisali že junija na časopisnih in spletnih straneh Vestnika.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuParaolimpijec Franc Feri Šimonič pred zmago v New Yorku ujel Ronalda Reagana
V letu olimpijskih iger, ki se bodo 26. julija začele v Parizu, odstiramo iz pozabe uspehe, ki jih je v zlatem obdobju takrat jugoslovanskega namiznega tenisa na paraolimpijskih igrah dosegel Lendavčan Franc Feri Šimonič.
Na otvoritvi sta spregovorila lendavski župan Janez Magyar in predsednik Športne zveze Lendava Andrej Matjašec, prisoten pa je bil tudi sam Šimonič, ki je lahko odgovarjal na vprašanja marsikaterega zainteresiranega obiskovalca.
Druga razstava, Srebrno Sarajevo, pa je v bistvu del občasne razstave Srebrne 1984, ki bo v letošnjem letu na ogled na različnih koncih Slovenije, svoje gostovanje pa je pričela ravno v Lendavi. Razstavo sta ob 40. obletnici zimskih olimpijskih iger v Sarajevu pripravila Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije in Muzej športa.
Razstava nas ponese na nostalgično popotovanje v leto 1984, v čas zimskih olimpijskih iger, ki jih je gostila Jugoslavija (od 8. do 19. februarja). Poleg športnih izidov in z njimi povezanih številnih zgodb je na razstavi moč uvideti vlogo in vpetost Slovencev v to največje športno dogajanje. Ne le v vlogi športnikov, športnih delavcev, strokovnjakov in funkcionarjev, ampak so Slovenci poskrbeli tudi za zasnovo športnih tekmovališč, uvodno in končno prireditveno slovesnost in zasnovo uradne maskote iger, vsem poznanega Vučka, ki ga je ustvaril slovenski akademski slikar Jože Trobec.
Vse omenjeno se na razstavi prepleta z navdušenjem zasebnega zbiratelja Tomaža Alaufa, s pomočjo katerega ji je dodan pridih nostalgije.
Razstava je na ogled do 11. avgusta.