Vestnik
© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 4 min.

Iniciativni odbor želi v Dolencih obnoviti domačijo Ferija Lainščka


Damjana Nemeš
4. 4. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Iniciativni odbor bi obnovil hišo pisatelja, jo uredil v muzej in vzpostavil številne dejavnosti – Denarja za projekt (še) ni

feri-lainšček, domačija, dolenci, iniciativni-odbor
Damjana Nemeš
V hiši v Dolencih, ki jo želi iniciativni odbor prenoviti in ji vdihniti življenje s številnimi vsebinami, je Feri Lainšček preživel dobršen del otroštva in mladosti.

Lani jeseni je bil oblikovan iniciativni odbor, ki želi v Dolencih na Goričkem obnoviti domačijo Ferija Lainščka, enega najvidnejših sodobnih slovenskih literarnih ustvarjalcev, ter vzpostaviti institucijo Domačija Ferija Lainščka in prekmursko-porabske književnosti. Člani iniciativnega odbora so Etelka Korpič Horvat kot predsednica ter Robert Grah, Franci Just, Andrej Lainšček, Feri Lainšček, Tatjana Kerčmar ter Boris in Ditka Štefanec. Na njihove seje sta vabljena tudi direktorica Zavoda za turizem, šport in kulturo Šalovci Mihaela Kalamar ter župan Občine Šalovci Iztok Fartek. Ideja odbora je, da bi se projekt izvajal pod okriljem občine oziroma občinskega javnega zavoda, zato so prosili tudi, da se koncept projekta predstavi članom občinskega sveta, ti pa naj bi njihovi ideji pritrdili. Na zadnji seji se je občinski svet res seznanil s projektom obnove Lainščkove domačije in o tem tudi dolgo razpravljal. Mnenja so bila različna, saj ostajajo kljub zelo razdelanemu konceptu projekta številne neznanke. Ključna vprašanja, ki so si jih svetniki zastavljali, so bila, kdo bo zagotovil sredstva za projekt in od kod, kdo bo prevzel stroške vzdrževanja in upravljanja, če do realizacije pride, pa tudi o smiselnosti takšne institucije. V občini namreč dobro delujeta domačija v Domanjševcih, ki ponuja tako kulturne, kulinarične, turistične kot etnografske vsebine, ter Turistično-nastanitveni center Peterloug v Markovcih, ki omogoča turistične, športne, kulturne, astronomske, počitniške in številne druge vsebine za vse generacije, omeniti velja še Eko-socialno kmetijo Korenika. Številne od naštetih vsebin iniciativni odbor prav tako predvideva v svojem projektu. Šalovski svetniki so po dolgi razpravi sprejeli sklep, da bosta občina oziroma javni zavod pripravljena sodelovati pri ureditvi domačije le, če iniciativni odbor zagotovi vsa sredstva za nakup zemljišč in izvedbo investicije v celoti.

feri-lainšček, domačija, dolenci, iniciativni-odbor
Damjana Nemeš
Domačija Ferija Lainščka v Dolencih.

Kulturno in narodnostno pomembna


Do ideje o ureditvi Lainščkove domačije je prišlo predvsem zato, ker je avtorjeva pravkar dokončana trilogija s skupnim naslovom Kurji pastir, v kateri tematizira svoje otroštvo v vasi Dolenci, po mnenju odbora močno povečala zanimanje za njegovo rojstno vas in je v Dolence povsem spontano privabila bralne navdušence in druge obiskovalce. Hišo, v kateri je pisatelj preživel dobršen del otroštva in mladosti, bi obnovili, jo uredili v literarni muzej in v njej vzpostavili razvejeno razstavno, prireditveno, izobraževalno in promocijsko dejavnost, je med drugim zapisano v konceptu, ki so ga pregledali tudi občinski svetniki. Nadalje še piše, da je lokacija kulturno pomembna, saj predstavlja tipično prekmursko okolje, ki je bilo navdih za številna Lainščkova dela, prav tako je narodnostno pomembna, saj je le malo oddaljena od prvih vasi v Porabju. »Ta geografska bližina je priložnost, da dejavnost domačije vključuje tudi vsebine, ki predstavljajo in nagovarjajo porabske Slovence,« lahko beremo.

feri-lainšček, domačija, dolenci, iniciativni-odbor
Damjana Nemeš
Domačija Ferija Lainščka v Dolencih.

Obnova domačije predvideva pripravo študije izvedljivosti, oblikovanje projektne skupine, pripravo projektne dokumentacije in arhitekturnih načrtov, gradbena dela, obnovitev hiše in ureditev notranjih prostorov za različne namene, med drugim razstavne prostore, učilnice in konferenčne sobe, novoustanovljena institucija pa bi izvajala zastavljene vsebine, s čimer bi domačija po prepričanju iniciativnega odbora postala kulturni, izobraževalni in turistični center tega območja. Člani si prizadevajo za ohranjanje in promocijo kulturne, arhitekturne, etnografske, arheološke in naravne dediščine Prekmurja, prezentirati želijo literarni opus Ferija Lainščka in vključiti njegove vsebine v kulturno ponudbo in promocijo lokalnega okolja, prav tako želijo krepiti lokalno skupnost z organizacijo kulturnih in izobraževalnih dogodkov ter turističnih dejavnosti, spodbujati sonaravne načine bivanja ter naravovarstveno in okoljsko osveščanje. Za vse našteto bi se domačija povezovala z drugimi slovenskimi kulturnimi institucijami, izobraževalnimi ustanovami, turističnimi organizacijami, zavodi in gospodarskimi združenji, vladnimi institucijami ter mednarodnimi organizacijami.



Milijonski vložek
Predmet investicije je prenova obstoječe hiše z ureditvijo bivalne mansarde v bruto tlorisni površini 280 kvadratnih metrov in novogradnja večnamenske dvorane s pomožnimi prostori bruto velikosti 140 kvadratnih metrov. Ocenjena vrednost investicije je 1,1 milijona evrov, od tega bi šlo 45 tisoč evrov za odkup nepremičnine, približno 92 tisoč evrov za projektantske storitve ter okrog 840 tisoč evrov za prenovo obstoječega objekta in novogradnjo, v to pa niso všteti stroški opravljanja raziskav, cenitev, dodatni načrti in elaborati, pa posebna tehnična oprema in gradbeni nadzor. To pomeni, da vse našteto vrednost investicije le še zviša. »Gre le za ocenjeno vrednost investicije, ki naj bi se krila iz različnih virov, poleg sredstev Republike Slovenije tudi s sredstvi Evropske unije, predvsem s pridobivanjem sredstev na javnih razpisih,« je pojasnila Korpič Horvatova. Dodala je, da so v razgovorih s področnimi ministrstvi, gospodarskim, kulturnim, izobraževalnim in ministrstvom za regionalni razvoj. »Načrtujemo, da bo projekt predstavljal ne samo prekmursko, temveč tudi porabsko književnost, zato želimo to predstaviti in k sodelovanju povabiti tudi pristojne organe Madžarske,« je še povedala.

Projekt bi se izvajal v več fazah, v prvi bi bila opravljena študija izvedljivosti, vzpostavljena projektna skupina, sledila bi priprava projektne dokumentacije, v drugi fazi bi se začela rekonstrukcija Lainščkove hiše ter vzpostavitev domačije in vseh s projektom povezanih aktivnosti in programov. V tretji fazi bi se ti programi izvajali. »O tem, sploh pa o dokončanju projekta je še prezgodaj govoriti, saj smo šele v fazi razvijanja ideje o nastanku projekta,« je priznala sogovornica.

S pobudo je seznanjen tudi glavni akter zgodbe Feri Lainšček, ki je, kot že zapisano, tudi član iniciativnega odbora. Povedal je, da pobudo podpira, saj gre za skupni interes in skupno dobro. »Menim, da bo pot do njene uresničitve še dolga, zato ta hip težko kaj dodam,« pa je še odgovoril na naše poizvedovanje.

feri-lainšček
Jure Zauneker
Feri Lainšček

© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o.

Vse pravice pridržane.