Vestnik
© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Mlada Finca, ki opravljata prakso v Lendavi, sta vrstnikom zgled samostojnosti


Maja Hajdinjak
24. 4. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tri dni na teden preživita v podjetju Virs, preostala dva dneva pa na Dvojezični srednji šoli Lendava.

finci, dsš-lendava, erasmus+-mobilnost, virs
Maja Hajdinjak
Finca sta se strinjala, da je Lendava lepo mesto s prijaznimi ljudmi.

Na Dvojezični srednji šoli (DSŠ) Lendava že od februarja gostijo dva dijaka iz Finske v okviru programa Erasmus+. Markus Ylinen in Miro Niemelä, dijaka 2. letnika programa strojni tehnik v izobraževalnem centru REDU Rovaniemi, bosta v Lendavi vse do 20. maja opravljala praktično usposabljanje. Tri dni na teden preživita v podjetju Virs, kjer imata svojega mentorja in spoznavata raznovrstno delo, najbolj pa ju zanima varjenje. Podjetje Virs je finska dijaka z veseljem sprejelo tudi zato, ker sodelujejo s finskim podjetjem Kemppi.

finci, dsš-lendava, erasmus+-mobilnost, virs
Maja Hajdinjak
S koordinatorico usposabljanja na šoli Lučko Bačič.

Ob delu v podjetju dva dni na teden preživita v šoli, kjer obiskujeta praktični pouk pri profesorju Mariu Raduhi in izdelujeta izdelek. »Kot prvo mi je bilo zanimivo ugotoviti, kaj vse obvladata in česa ne, saj izhajata iz čisto drugega šolskega sistema. Izkazalo se je, da imata veliko več delovne discipline kot naši dijaki. Pri nas moramo profesorji narediti več, da dijaki pridejo do nekih ugotovitev, kar ni napaka dijakov, ampak našega sistema, medtem ko je pri Markusu in Miru tako, da sem jima ob njunem prihodu samo predstavil idejo, povedal sem, na kaj morata paziti, in zadeva je stekla povsem brez moje pomoči. Zelo zanimivo,« pove Raduha.

Lepo mesto in prijazni ljudje

Finska in Slovenija se med seboj po marsičem razlikujeta. Nekaj izkušenj z življenjem in navadami na severu Evrope ima koordinatorica projektov Erasmus+ na DSŠ Lendava Lučka Bačič, ki je bila na Finskem že večkrat, prvič že v času študija, kasneje pa med drugim kot mentorica dveh dijakov lendavske šole, ki sta lani opravljala praktično usposabljanje prav v Rovaniemiju, pa tudi nekaj profesorjev DSŠ je bilo pred leti na strokovni ekskurziji na Finskem.

dsš-lendava, finci, erasmus+, virs, miro-niemela, markus-ylinen
Arhiv DSŠ Lendava
Markus Ylinen in Miro Niemelä po besedah Maria Raduhe izkazujeta predvsem veliko samostojnosti in delovne discipline.

Povsem običajno je, da se mladostniki na Finskem pri 15 letih osamosvojijo in gredo na svoje, kar podpira tudi država s subvencijami najemnin za stanovanje. Tudi šolski sistem je drugačen. Dijaki obiskujejo posamezne vsebinske sklope v okviru srednje šole, ki trajajo tri mesece oziroma neko število ur, znotraj vsakega sklopa pa zasledujejo določene cilje. Teh se zelo dobro zavedajo tudi dijaki sami, tako sta tudi v Lendavi gostujoča dijaka samoiniciativno izrazila željo, da ob delu v podjetju Virs delata še v šolski delavnici, da s tem dosežeta zastavljene cilje izobraževanja. »Finci se opredeljujejo kot srečen narod in to tudi zelo dobro tržijo. So skromni, ker živijo v okolju, ki je bolj neprijazno od našega, in tega se dobro zavedajo. Zaupajo v sistem in spoštujejo vse poklice, zelo so povezani z naravo in veliko časa posvetijo aktivnostim na prostem,« je še povedala Lučka Bačič.

dsš-lendava, finci, erasmus+, virs, miro-niemela, markus-ylinen
Arhiv podjetja Virs
V podjetju Virs spoznavata celoten porizvodni proces.

Poskusila lokalno kulinariko

Čeprav je pri nas drugače, sta Markus in Miro prihod v Slovenijo doživela brez večjih pretresov. »Bilo pa je tukaj nekoliko topleje,« pravi Miro, oba pa sta se strinjala, da je Lendava lepo mesto s prijaznimi ljudmi. »Postane pa čez nekaj časa malce dolgočasno, ker tukaj ni veliko aktivnosti. Pogrešava prijatelje, starše. In dekleti!« sta iskrena dijaka, ki sta si za čas praktičnega usposabljanja najela stanovanje v središču Lendave, kjer tudi sama skrbita za svoje obroke, čeprav imata včasih nemalo težav z iskanjem sestavin, ki jih v naši kulturi ne poznamo. Sta pa poskusila tudi nekaj lokalnih dobrot, med drugim langaš in bograč. In krofe!

finci, dsš-lendava, erasmus+
Arhiv DSŠ Lendava
Prvi stik z Lendavo je bil deževen.

V prostem času igrata nogomet in obiskujeta fitnes, med sošolci na šoli sta našla tudi nekaj prijateljev za druženje. V prihodnjih tednih bosta obiskala še Mursko Soboto in Ljubljano, morda še kakšen kraj ob morju, čeprav je njuna mobilnost slabša zaradi slabih povezav z javnim prevozom. So jima pa zato na šoli omogočili uporabo koles. In kaj pričakujeta od obiska slovenske prestolnice? »Veliko ljudi. Veliko mesto,« sta se nasmejala. Všeč jima je tudi delo v podjetju, za katero pravita, da ponuja veliko možnosti za učenje, imata pa tudi dovolj podpore zaposlenih.

Na poti v Lendavo ju je spremljala njuna profesorica, ki je tukaj ostala nekaj dni. V tem času je prisostvovala pouku, si ogledala šolske delavnice, poklepetala z učitelji in si ogledala nekaj zanimivosti takrat sicer deževne Lendave. Kljub temu ni skrivala navdušenja nad gostoljubjem, lendavskimi goricami in domačimi dobrotami.

dsš-lendava, finci, erasmus+, virs, miro-niemela, markus-ylinen
Arhiv podjetja Virs
V podjetju Virs spoznavata celoten porizvodni proces.

Za DSŠ Lendava je to prvič, da gostijo tuje dijake v okviru mobilnosti Erasmus+ z namenom opravljanja praktičnega usposabljanja, pri čemer je to tudi izziv za profesorje, ki na ta način slišijo kaj novega. »Ko potegnemo črto, je zanimivo za obe strani in vsi, ki smo del tega, gotovo nekaj pridobimo,« je sklenila Lučka Bačič.

finci, dsš-lendava, erasmus+-mobilnost, virs
Maja Hajdinjak
Finca sta se strinjala, da je Lendava lepo mesto s prijaznimi ljudmi. Foto Maja Hajdinjak

© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o.

Vse pravice pridržane.