Vestnik
© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Dobrote slovenskih kmetij: V Pomurje kar 26 zlatih priznanj


Damjana Nemeš
25. 5. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Strokovne komisije so ocenjevale izdelke v šestnajstih različnih skupinah. Kdo vse je med prejemniki?

dobrote-slovenskih-kmetij, festival, ptuj, dobrote-slovenskih-kmetij-2025
Dobrote slovenskih kmetij
Med prejemniki priznanj je bil tudi Štefan Gjergjek iz kmetije Bašov brejg iz Kovačevec, ki je prevzel eno zlato in eno srebrno priznanje.

Kmetijsko-gozdarski zavod (KGZ) Ptuj je s tamkajšnjo mestno občino, Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS) in njenimi območnimi zavodi ter ob podpori ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano organiziral že 36. festival Dobrote slovenskih kmetij (DSK). Gre za festival ocenjevanja in razstave izdelkov ter promocijo slovenske, lokalno pridelane in predelane hrane, ki je tradicionalno potekal v minoritskem samostanu na Ptuju. Poleg tega so potekali še strokovni posveti in predavanja, bogata sejemska ponudba, predstavitve kmetij in podelitve priznanj.

KGZ Ptuj vsako leto s pomočjo soorganizatorjev objavi razpis in organizira senzorična ocenjevanja posameznih skupin izdelkov. Del ocenjevanja so izdelki iz surovin, pridelanih na lastni kmetiji, del surovin je lahko dokupljenih ali nabranih v lokalnem okolju. Lastna surovina ni pogoj le pri izdelkih iz žit, če gre za peko na tradicionalen način. Kmetije, ki se prijavijo na ocenjevanje, morajo izpolnjevati več pogojev: vpisane morajo biti v register kmetijskih gospodarstev pri resornem ministrstvu in imeti morajo lastno kmetijsko pridelavo, imeti  trajne nasade, vpisane v register ministrstva, ali pa so vpisane v register čebelnjakov.

dobrote-slovenskih-kmetij, festival, ptuj, dobrote-slovenskih-kmetij-2025
Dobrote slovenskih kmetij
Med prejemniki priznanj na festivalu Dobrote slovenskih kmetij so tudi številne pomurske kmetije in posamezniki.

Ocenili več kot 800 izdelkov

Strokovne komisije, ki jih sestavljajo certificirani ocenjevalci z dolgoletnimi izkušnjami, so tako tudi letos med marcem in majem ocenile izdelke v šestnajstih različnih skupinah, skupno jih je bilo več kot 850. Vsak izdelek so ocenili vsaj trije ocenjevalci, kar omogoča realno in verodostojno informacijo kmetu, znak DSK pa zagotavlja kupcu, da je nagrajen izdelek znanega porekla, pridelan iz lokalnih surovin in predelan na tradicionalen način s pridihom sodobnosti.

dobrote-slovenskih-kmetij, festival, ptuj, dobrote-slovenskih-kmetij-2025
Dobrote slovenskih kmetij
Festival Dobrote slovenskih kmetij.

Kdo vse je med prejemniki? 

Pomurske kmetije in posamezniki so prejeli številna priznanja. Zlato priznanje so prejeli Kmetija Breznik iz Segovec za jagodni nektar in za jagodno marmelado, Fino s Kristino iz Stogovec za sirup čokoladna meta, Vidov brejg iz Fokovec za eko brezalkoholni monardin koktajl in za eko zeliščni čaj citronček, Bašov brejg iz Kovačevec za jabolčni sok, Slavko Kreft iz Stročje vasi za 100-odstotni bio sok aronije, Sadjarstvo Ficko iz Rogašovec za sadni namaz iz buč in sadni namaz iz bezga in breskve, Kmetija Maroša iz Melinec za čaj poprova meta, David Gjergjek iz Šalovec za jabolčni čips in bučno olje, Kmetija Zamuda iz Stare Nove vasi za borovničev liker, šarkelj in buhteljne, Vargazonovi s Cvena za prleško tünko, Kmetija Grobnik iz Nasove za olje, Milan Mikola iz Brezovec za bučno olje, Niko Mulec iz Žepovec za toplo stiskano bučno olje Kimo, Kmetija Sambt iz Lukačevec za bučno olje, Kmetija Vitez iz Tešanovec za bučno olje, Kmetija Duh iz Rožičkega Vrha za domači rženi kruh, domači mešani kruh, krompirjev in pirin kruh ter Emilija Jeneš iz Lipovec za mešani rženi kruh.

dobrote-slovenskih-kmetij, festival, ptuj, dobrote-slovenskih-kmetij-2025
Dobrote slovenskih kmetij
Med prejemniki priznanj na festivalu Dobrote slovenskih kmetij so tudi številne pomurske kmetije in posamezniki.

Srebrno priznanje so prejeli Fino s Kristino za sirup mojito meta in za jurkin namaz, Bašov brejg za sok iz višnje in jabolka, Kmetija Jana iz Dobrave za domačo marmelado hruška viljamovka, Vidov brejg za eko Vidov čaj, Kmetija Maroša za ekološki konopljin čaj in za bučno olje, Sadjarstvo Ficko za višnjev liker, Kmetija Zamuda za suho salamo, Mihova kmetija iz Kobilja za bučno olje, Vlado Švab iz Polic za muškat otonel, David Gjergjek za domačo paradižnikovo mezgo, Kmetija Vitez za praženo bučno seme, Kmetija Duh za kruh z janežem ter Mateja Pucko iz Renkovec za medenjake.

Bronasto priznanje so prejeli Sadjarstvo Ficko za sadni namaz iz maline, domačo viljamovko in bučno olje, Fino s Kristino za marmelado fina marelica, Kmetija Zamuda za slivovo marmelado, Sirarna Bukovec iz Kobilja za domačo skuto in domači sadni jogurt pečeno jabolko, Kmetija Duh za sadni kruh, ajdov kruh z orehi in mešani kruh, Sonja Kološa iz Andrejec za kekse očke in orehove rogljičke ter Marija Kovač iz Sodišinec za makovo potico.


© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o.

Vse pravice pridržane.