Žena in pastorek nista pričala, zato Bojan Žalik več ni preganjan zaradi nasilja
Zoper Bojana Žalika, morilca Janka Makoterja, so na murskosoboškem okrožnem sodišču ustavili kazenski postopek zaradi nasilja v družini.

Na okrožnem sodišču v Murski Soboti se je konec marca ustavil kazenski pregon zoper Bojana Žalika, ki v zaporu na Dobu prestaja 30-letno zaporno kazen zaradi umora Janka Makoterja. Tožilstvo je Žaliku očitalo, da je bil nasilen do svoje žene in njenega sina. Na okrožnem sodišču v Murski Soboti so povedali, »da sta se v kazensko preiskovalni zadevi zoper obdolženega Bojana Žalika zaradi nasilja v družini oba oškodovanca (kot privilegirani priči) odpovedala pričanju«. Zato je tožilstvo 28. marca letos sodišče obvestilo, da odstopa od pregona Žalika. Je pa sodišče oškodovanca pozvalo, da se izrečeta o morebitnem nadaljevanju kazenskega pregona, so sporočili s sodišča.
Zaradi tega kazenskega pregona – kaznivo dejanje naj bi storil med prostim izhodom februarja lani – je Žalik za eno leto izgubil vse zunajzavodske ugodnosti in je bil lani marca z odprtega oddelka mariborskega zapora v Rogozi, kjer je bil štiri mesece, premeščen nazaj na zaprti oddelek zapora na Dobu. Prav tako mu niso odobrili pogojnega odpusta, za katerega je že dvakrat zaprosil komisijo pravosodnega ministrstva.
Porušeno zaupanje je treba znova pridobiti
Iz Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) so ob poizvedovanju, kdaj bo Žalik preostanek svoje zaporne kazni znova prestajal na odprtem oddelku zapora, pojasnili, da zaradi varstva osebnih podatkov na vprašanja o konkretni osebi ne morejo odgovarjati. Dodali pa so, da lahko direktor zavoda na prošnjo obsojenca ali predlog strokovne skupine obsojencu podeli različne zunajzavodske ugodnosti, določeni so tudi podrobni kriteriji za podelitev teh ugodnosti. »Obsojenca, ki prestaja kazen zapora v zavodu ali njegovem oddelku s strožjim režimom, lahko premesti v zavod ali njegov oddelek s svobodnejšim režimom, če se oceni, da takega režima ne bo zlorabil,« so pojasnili v URSIKS.

Ker iz odgovora URSIKS ni razvidno, kakšna usoda glede zunajzavodskih ugodnosti po ustavljenem kazenskem postopku čaka Žalika, so novinarji Večera o tem, kaj se zgodi v takšnih primerih, vprašali penologa. »Obsojenca, ki zlorabi svobodnejši režim zavoda ali njegovega oddelka oziroma za katerega narekujejo premestitev drugi utemeljeni razlogi, se premesti v zavod ali njegov oddelek s strožjim režimom. Torej, ne glede na to, da je zoper nekega obsojenca, ki naj bi med prostim izhodom storil kaznivo dejanje, ustavljen kazenski pregon, to ne pomeni, da ga lahko direktor zavoda nemudoma premesti nazaj na oddelek z milejšim režimom,« pojasnjuje strokovnjak. Po njegovih besedah je prehod iz enega zavodskega režima v drugega stvar ocene, ki jo o obsojencu naredijo pristojni v zavodu.
Podobno je s podeljevanjem zunajzavodskih ugodnosti, torej izhodi obsojenca iz zapora. Pristojni penološki delavci v zaporu ocenijo, kdaj si kateri zapornik zasluži zunajzavodske ugodnosti, to pa je povezano tudi z zaupanjem, ki si ga obsojenec pridobi pri penoloških delavcih. Če je to zaupanje porušeno, si ga mora znova pridobiti za podeljevanje zunajzavodskih ugodnosti. Še posebno skrbno pa morajo penološki delavci tehtati okoliščine zunajzavodskih ugodnosti, če jih bo neki obsojenec koristil tam, kjer je možnost zlorabe ugodnosti oziroma storitve kaznivega dejanja.

Imel je veliko možnosti za pogojni odpust
Bojan Žalik prestaja kazen zaradi umora podjetnika Janka Makoterja s Cvena. Po skoraj 23 letih bivanja na zaprtem oddelku, od tega skoraj 21 let v zaporu na Dobu, so ga novembra 2023 premestili na odprti oddelek mariborskega zapora v Rogozi. Zaradi odprtega režima se je že zelo močno spogledoval s svobodo.
Lanskega februarja so ga novinarji Večera obiskali na odprtem oddelku zapora. Takrat jim je dejal, da bo čez en mesec prosil za pogojni odpust, in si obetal, da bodo njegovo vlogo odobrili. Možnosti, da bi mu komisija odobrila pogojni odpust, je imel veliko, a si jih je zapravil med prostim izhodom, ko je bil v okolici Lendave domnevno nasilen do žene in njenega sina. Incident so obravnavali policisti, o njem so bili obveščeni tudi odgovorni v mariborskem zaporu, kjer so Žalika disciplinsko kaznovali. Najprej so ga iz odprtega oddelka v Rogozi premestili v zaprti oddelek zapora v Mariboru, čez nekaj dni pa so ga prepeljali na zaprti oddelek našega največjega zapora na Dobu na Dolenjskem in mu ukinili vse zunajzavodske ugodnosti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se