
Grossmannov festival letos bo, potekal bo v Ljutomeru in Ormožu
Že šestnajsta izdaja Grossmannovega festivala filma in vina bo letos potekala kar osem dni, vendar z nekaj novostmi. Med drugim bo festival potekal v Ormožu in Ljutomeru.
Že šestnajsta izdaja Grossmannovega festivala filma in vina bo letos potekala kar osem dni, vendar z nekaj novostmi. Med drugim bo festival potekal v Ormožu in Ljutomeru.
Turistično društvo Korovci je minulo soboto organiziralo že 24. slikarsko kolonijo, poimenovano Fuks graba 2020. Na njej je sodelovalo petnajst ljubiteljskih slikarjev, ki so člani društva Likos Murska Sobota in likovne sekcije Ludvik Vrečič iz Cankove, sodelovali so tudi povabljeni gostje iz drugih likovnih združenj, pridružili pa so se jim tudi ljubitelji fotografije. Tema letošnje likovne ustvarjalnosti je bila narava in pa turistična gozdna učna pot Fuks Graba. Utrinke s slikarske kolonije je zbrala Martina Žilavec.
Na grajskem dvorišču v Murski Soboti so pripravili 2. sejem starih stripov, ki sta ga pripravila MIKK in Striparna Oblaček. Ljubitelji so lahko kupili, si ogledali oziroma ponudili stare stripovske izdelke in ilustracije. Naj spomnimo, da je prvi tovrstni sejem potekal v začetku marca, udeležilo pa se ga je večje število privržencev te umetnosti. Fotografije Aleš Cipot.
Po Prekmurju in tudi na desnem bregu Mure stoji nekaj izjemnih gradov in dvorcev, a žal so mnogi izgubili svoj sijaj. V primerjavi s podobnimi v tujini so naši veliko slabše ohranjeni, malo je ohranjenega pohištva, umetnin in drugih dragocenosti, ki bi pričale o sijaju nekdanjega življenja plemiških rodbin. Zakaj je do tega prišlo in kaj se je s tem bogastvom zgodilo?
Zakonca Marta in Peter Prelog sta si namesto vrtnih palčkov omislila kar vas Smrkcev, ki jih je Peter Prelog izdelal iz odpadne embalaže.
»Glasbena šola v Ljutomeru mi je bila drugi dom,« začne pripoved Zdenka Kristl Marinič, rojena Prlečka, ki jo je nad glasbeno umetnostjo navdušil oče Vladimir. Tega je skoraj vsak dan po pouku obiskala v glasbeni šoli, kjer je poučeval, in tam vadila. Sprva violino, kasneje pa violončelo.
Radio Študent tudi letos poziva vse mlade, kreativne, še neuveljavljene glasbene ustvarjalce in skupine, naj se prijavijo na natečaj za sodelovanje na jubilejnem 20. Klubskem maratonu. Rok je samo še do petka.
Vladu Kreslinu so po fotografijah sodeč pripravili pravo vaško veselico, zato nas je zanimalo, kako se spominja dneva pred 25 leti.
Med peterico nominirancev za kresnika, nagrado za slovenski roman leta, ki jo podeljuje časopisna hiša Delo, se je uvrstil tudi roman Norhavs na vrhu hriba pisateljice Suzane Tratnik.
Generalni konzulat Republike Slovenije v Monoštru in Zveza Slovencev na Madžarskem sta ob svetovnem dnevu čebel, ki smo ga zaznamovali 20. maja, pripravila medeni popoldan. Ta je potekal na slovenski vzorčni kmetiji na Gornjem Seniku, kjer so obiskovalci lahko okušali med, ki so ga pridelali slovenski čebelarji, ali pa se posladkali s sladkimi medenjaki, ki so jih spekli v Sakalovcih v Porabju. Na ogled so bili tudi drugi medeni izdelki, čebelar iz Monoštra pa je prikazal, kako prideluje med. Ker je bil popoldan posvečen kulturni dediščini slovenskega čebelarstva, so današnji jedilnik na vzorčni kmetiji popestrili z medenim menijem. Utrinke je zbrala Damjana Nemeš.
Mlad geograf iz Bratonec, ki si kruh služi v Keniji, je napisal krajšo novelo v angleškem jeziku z naslovom Profundosian Federation. Ta govori o sodobnih izzivih in težavah sveta, o tem, kakšna bi bila lahko družba ter o izzivu klimatskih sprememb.
Ker smo bili v zadnjih dveh mesecih ob vseh skrbeh, ukrepih in izolaciji več kot željni smeha in dobrih novic, ne čudi, da je pozornost več kot 40.000 ljudi po vsej Sloveniji na spletu pritegnil posnetek Tonija Brinjovca, župnika iz Turnišča, ki je v svoji cerkvi zapel slovenski prevod pesmi You raise me up (Ko dvigneš me).
Znani so nominiranci za desetnico, nagrado Društva slovenskih pisateljev (DSP) za najboljšo otroško ali mladinsko delo. Zanjo se potegujejo Jana Bauer, Cvetka Bevc, Jure Jakob, Gaja Kos, Vesna Radovanovič, Andrej E. Skubic, Cvetka Sokolov, Bina Štampe Žmavc, Anja Štefan in Jani Virk.
V lendavski sinagogi so sinoči odprli razstavo likovnih del dveh lendavskih umetnikov, in sicer Suzanne Kiraly-Moss in Sebastijana Časarja z naslovom Križpotja.
Pomurski muzej, ki je zaradi prenovitvenih del na stalni razstavi in recepciji bil do 15. maja zaprt, je od danes ponovno na voljo obiskovalcem. Tako se ponovno lahko sprehodite po hodnikih, ki vas popeljejo v razburljivo zgodbo o življenju in delu prebivalcev ob Muri, kot jo je pisal čas od prazgodovine pa vse do danes. Ker se približuje Mednarodni dan muzejev (18. maj), vam od danes ponujajo brezplačen vstop. Nekaj utrinkov po ponovnem odprtju je zbrala fotografinja Nataša Juhnov.
Najbolj izvirna dela bodo nagrajena s praktičnimi nagradami.
Letošnji že sedmi teden ljubiteljske kulture, ki se bo začel jutri in bo trajal do 24. maja, bo zaradi nastalih razmer potekal drugače, kot leta doslej.
S pisateljico Suzano Tratnik smo se pogovarjali o njenem romanu Norhavs na vrhu hriba, ki je nominiran za nagrado kresnik. Zgodba, ki je postavljena v izmišljen kraj Privežice z norišnico na vrhu hriba, se je avtorica ukvarjala tudi z vprašanjem, kako ljudje doživljamo temačne skrivnosti in kako se spoprijemamo z različnimi ranami. Pravi, da so se ji posamezne slike iz romana sanjale že v otroštvu.
Po Sloveniji je bilo v času epidemije koronavirusa zaradi omejitvenih ukrepov odpovedanih že nekaj festivalov, ki bi se morali zgoditi v letošnjem poletju. Preverili smo, kakšna je usoda dveh poletnih festivalov v Pomurju, kjer se navadno zbere večtisočglava množica zabave željnih obiskovalcev.
Trenutno
9 °C
Delno oblačno
sreda, 14. 5
Delno oblačno
četrtek, 15. 5
Deževno
petek, 16. 5
Deževno
7-dnevni obeti