Letos na pomurskih cestah manj mrtvih kot leto pred tem
Vodja Oddelka za cestni promet v Sektorju uniformirane policije Policijske uprave Murska Sobota Karel Reihs je podal izjavo o stanju prometne varnosti v prvi polovici letošnjega leta.

Statistični podatki kažejo, da je stanje varnosti na pomurskih cestah primerljivo z lanskim, pri čemer so nekatere številke celo spodbudnejše. Kljub temu policija opozarja, da vozniki in ostali udeleženci cestnega prometa ne smejo popustiti pri pazljivosti.
V prvih šestih mesecih letošnjega leta so policisti na območju Policijske uprave Murska Sobota obravnavali nekaj več kot 400 prometnih nesreč. Lani jih je bilo v enakem obdobju 381, kar pomeni rahel porast. »V teh prometnih nesrečah sta v prvih šestih mesecih letošnjega leta umrli dve osebi, lani pa štiri,« je povedal Reihs. Pri tem je pojasnil, da se je ena smrtna nesreča zgodila že v juliju, torej izven obdobja, ki ga obravnavajo statistike prve polovice leta.

Manj telesnih poškodb, a hitrost ostaja glavni problem
Statistika kaže, da je bilo letos 11 oseb hudo telesno poškodovanih (lani 12), lažje telesno poškodovanih pa 138 (lani 158). »Torej tu vidimo, da je nekakšen padec. Posledice prometnih nesreč so na nek način na istem nivoju kot prejšnja leta,« je ocenil Reihs.
Najpogostejši vzroki prometnih nesreč ostajajo enaki kot v preteklih letih. »Še vedno ugotavljamo, da so to nepravilna stran in smer vožnje, neupoštevanje pravil prednosti, prekratka varnostna razdalja ter hitrost,« je pojasnil. Pri prometnih nesrečah s hudimi posledicami pa ostaja glavni krivec hitrost: »Zaradi hitrosti potem nastanejo tudi hujše posledice.«

Manj prekrškov, a še vedno veliko voženj pod vplivom alkohola
V prvem polletju so policisti na območju PU Murska Sobota ugotovili 12.300 prometnih prekrškov, kar je nekoliko manj kot lani, ko so jih zabeležili 13.700. Med hujšimi kršitvami še vedno izstopajo alkoholizirani vozniki – letos jih je bilo 365, lani pa 400.
Posebna pozornost šibkejšim udeležencem
Policija tudi letos veliko pozornosti namenja ranljivejšim udeležencem v prometu: pešcem, kolesarjem, voznikom e-koles in e-skirojev. »Pomurje pri tem ne izstopa,« je dejal Reihs in poudaril, da že četrti mesec zapored potekajo poostreni nadzori.
V zadnjem tovrstnem nadzoru, ki je potekal med 7. in 13. julijem, so policisti zaznali 20 kršitev med pešci, prav toliko pri voznikih koles in štiri pri voznikih lahkih motornih vozil.

»Stanje prometne varnosti je dobro, a previdnost ostaja ključna«
Karel Reihs je stanje ocenil kot spodbudno: »Stanje prometne varnosti na območju Pomurja je dobro in bistveno ne izstopa iz povprečja zadnjih let. Lahko celo ugotovimo, da je nekoliko boljše, kot je bilo pretekla leta.«
Kljub temu je vse udeležence prometa opozoril, naj vozijo odgovorno: »Naj ne vozijo pod vplivom alkohola, naj med vožnjo uporabljajo varnostni pas, ki zmanjša posledice v primeru prometnih nesreč. Naj med vožnjo ne uporabljajo naprav, ki zmanjšujejo njihovo sposobnost opazovanja prometa – predvsem mobilnih telefonov.«
Prav tako velja opozorilo za šibkejše udeležence. »Ponoči naj uporabljajo svetlobna telesa, naj bodo vidni, naj pazijo na svojo vidnost, da bodo opazni,« je zaključil Reihs in vse udeležence pozval k večji previdnosti, strpnosti in predvidevanju prometnih situacij.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se