Obsojenemu županu mandat ni prenehal avtomatsko. Na potezi je občinski svet
Francu Šlihthubru, dolgoletnemu županu Občine Gornji Petrovci, bo mandat prenehal z ugotovitvenim sklepom občinskega sveta. Kdaj se bo ta sestal?

Višje sodišče iz Maribora je potrdilo obsodbo zaradi oškodovanja upnikov, ki jo je v primeru dolgoletnega župana Občine Gornji Petrovci Franca Šlihthubra in nekdanjega direktorja občinskega komunalnega in gostinskega podjetja Pinžda decembra lani izreklo prvostopenjsko sodišče. Sodba je s tem postala pravnomočna, kar pomeni, da bo moral petrovski župan v zapor za 14 mesecev, Kuhar pa mora v dveh letih opraviti delo v korist družbe. Gre za odmeven, a hkrati precedenčni primer pravnomočne nepogojne zaporne kazni župana v Sloveniji.
Kaj to pomeni za njegov županski mandat?
Kot smo v našem mediju pisali že včeraj, zakon določa, da županu, ki je pravnomočno obsojen na nepogojno zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev, mandat preneha, vendar pa pri tem ne gre za avtomatizem oziroma avtomatsko prenehanje mandata, temveč mora ugotovitveni sklep sprejeti občinski svet, kot to določa 37. a člen zakona o lokalni samoupravi, kar so nam potrdili tudi na ministrstvu za javno upravo (MJU). Dodali so, da mora občinski svet pozvati občinsko volilno komisijo k sprožitvi postopka nadomestnih volitev, zakon zoper ugotovitev občinskega sveta pa omogoča dodatno pravno sredstvo, to je pritožbo na upravno sodišče.

Zoper ugotovitveni sklep občinskega sveta lahko torej župan, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči v tridesetih dneh, o morebitni pritožbi pa v tridesetih dneh odloči vrhovno sodišče.
»Postopki za izvolitev novega župana se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni bila vložena, oziroma po pravnomočni odločitvi sodišča,« še piše v zakonodaji.
Kot so na naše poizvedovanje še zapisali na ministrstvu, državni organi tako nimajo zakonskih pooblastil za poseganje v postopke, povezane z mandatom občinskih funkcionarjev.
Se bo občinski svet odzval?
Na potezi je tako sedaj občinski svet, vsaj četrtina njegovih članov lahko zahteva sklic seje občinskega sveta, če to ne bo storil župan, vendar je takšna poteza občinskega sveta malo verjetna. Tako imenovane opozicije v petrovskem občinskem svetu v tem mandatu namreč ni.
Za pojasnila, kako komentira odločitev mariborskega višjega sodišča in predvidoma kdaj bo sklical sejo občinskega sveta, smo tudi danes skušali priklicati župana Šlihthubra, ki občino vodi že osmi mandat, vendar se na naše klice ni odzival.

Prav tako je telefon zvonil v prazno, ko smo skušali priklicati podžupana Ernesta Kerčmarja. Ta bo namreč po veljavni zakonodaji tisti, ki bo opravljal funkcijo župana do nastopa mandata novoizvoljenega župana.
Župan je danes za STA ponovil, da je bil obdolžen po krivem. Več ni želel komentirati. V NSi, katere član je Šlihthuber, ostajajo zadržani. V stranki so danes povedali, da podrobnosti ne poznajo, pričakujejo pa pogovor z župpanom, v katerem bi jim lahko podal nekatera pojasnila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se