Poslanec Novak sprašuje Golobovo vlado o financiranju nevladnikov in boju proti korupciji
Pomurski poslanec Tine Novak na vlado Roberta Goloba naslovil dve obsežni poslanski vprašanji.

Član Demokratov Tine Novak, ki se je k Anžetu Logarju preselil iz vladajoče Svobode, je v minulih dneh po poslanski pobudi glede ceste skozi naselje Markišavci, o čemer smo že poročali, v državni zbor posredoval še dve obsežni poslanski vprašanji.
Pod drobnogledom pregon korupcije in ukrepi
Eno se nanaša na področje korupcije, ki po oceni Novaka predstavlja enega največjih izzivov za delovanje pravne države in integriteto javnih institucij. Zaradi nezadostnega napredka na tem področju in premajhnega nadzora tako poslanec vladi Roberta Goloba zastavlja naslednja vprašanja:
1. "Katere konkretne ukrepe je Vlada Republike Slovenije sprejela v zadnjem letu za boj proti korupciji v javnem in zasebnem sektorju?
2. Kakšni so rezultati teh ukrepov? Koliko primerov suma korupcije je bilo obravnavanih v zadnjih dveh letih in koliko jih je doseglo sodni epilog?
3. Kakšni so načrti vlade za izboljšanje zakonodajnega okvira za preprečevanje korupcije? Ali nameravate pripraviti novo nacionalno strategijo boja proti korupciji, kot so priporočile mednarodne organizacije?
4. Kako zagotavljate neodvisnost organov, ki preiskujejo korupcijo, predvsem Specializiranega državnega tožilstva in Komisije za preprečevanje korupcije (KPK)?
5. Kako vlada nadzoruje javna naročila in upravljanje državnega premoženja, da bi zmanjšala korupcijska tveganja? Ali so bili v zadnjem letu uvedeni novi mehanizmi nadzora ali transparentnosti?
6. Kako ocenjujete učinkovitost že sprejetih ukrepov za zaščito prijaviteljev korupcije (žvižgačev)? Ali je predvidena nadgradnja obstoječega sistema zaščite prijaviteljev?"
Ob tem vlado zaproša še, da v odgovoru navede konkretne podatke o preiskanih in zaključenih primerih korupcije, zakonodajne in organizacijske ukrepe, ki so bili sprejeti ali so v pripravi, mednarodne ocene trenutnega stanja v Sloveniji na področju boja proti korupciji in načrte za prihodnje izboljšave pri preprečevanju in pregonu korupcije.

Koliko, komu in kako
Drugo področje, glede katerega povprašuje Novak, pa se nanaša na financiranje nevladnih organizacij, saj da te prejemajo denar tudi iz proračunskih sredstev. Vladi zastavlja naslednja vprašanja:
1."Kolikšna so bila od leta 2012 do danes skupna sredstva, ki so jih posamezna ministrstva namenila financiranju nevladnih organizacij, bodisi v obliki subvencij, razpisov, projektnega sofinanciranja ali drugih oblik finančne podpore?
2. Kako so bila ta sredstva razdeljena, koliko po posameznih ministrstvih in kateri so bili glavni programski ali vsebinski sklopi, v okviru katerih so bila sredstva dodeljena? Priložite tudi seznam 20 največjih prejemnikov sredstev po posameznih ministrstvih.
3. Kakšni so bili nadzorni mehanizmi za porabo teh sredstev in ali so bila zaznana kakršna koli neskladja ali nepravilnosti pri njihovi uporabi?
4. Kakšni so načrti Vlade Republike Slovenije glede financiranja nevladnih organizacij v prihodnjih letih, predvsem glede preglednosti dodeljevanja sredstev in ocenjevanja njihovega družbenega učinka?"
Ravno tako zaproša za podrobne podatke po posameznih ministrstvih ter pojasnila glede metodologije razporejanja sredstev.
Le do mest v nadzornih komisijah, SDS pa s tožbo nad Demokrate
Poslanski vprašanji je moč razumeti v novi strategiji poslanske skupine nepovezanih poslancev, ki jo poleg Novaka sestavljajo še Eva Irgl in Anže Logar, člani Logarjeve stranke Demokrati. Tudi Logar in Irgl sta namreč praktično istočasno vložila relativno obsežna in tematska vprašanja, in sicer glede vladnih ukrepov za zagotavljanje varnosti državljanov, financiranjem zasebnih vrtcev in odzivom na predlog sprememb zakona o vrtcih ter glede neenakomerne dostopnosti do zdravstvenih preiskav. Poslanska vprašanja so bila vložena 8. aprila, rok za odgovor pa je 30 dni. V minulem tednu je padla tudi odločitev o zasedbi mest članov poslanske skupine v državnozborskih odborov. Novak bo zasedel mesto v komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, Irglova pa bo v komisiji za nadzor javnih financ. Odmevala je tudi novica, da je stranka SDS, iz katere je Logar izstopil in ustanovil Demokrate, na upravno sodišče vložila tožbo zoper ministrstvo za notranje zadeve zaradi vpisa stranke Demokrati v register političnih strank.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se