Premislek: Svetniki, zdaj je čas, da pokažete, zakaj ste bili izvoljeni
Znano je, da tokratni trinajstčlanski petrovski občinski svet županovim odločitvam in predlogom praviloma nikoli ne nasprotuje. Podobna večina je bila tudi v preteklih mandatih, saj je tiste, ki so si drznili opozarjati na nepravilnosti v občini, hitro zatrla.

Po skoraj treh letih od začetka sojenja se je z odločitvijo višjega sodišča za oba glavna akterja končala saga v zadevi Pindža. Krajši konec je potegnil župan ene najbolj zadolženih slovenskih občin Franc Šlihthuber, saj mu je sodstvo naložilo leto in dva meseca zaporne kazni. Kdaj jo bo začel prestajati, ostaja velika neznanka, saj doslej še ni prevzel pošte. Na ta način se seveda spretno izmika prestajanju kazni.

Čeprav tako po besedah župana kot tudi petrovskega podžupana uradno še ne vedo za kazen, to ne spremeni dejstva, da Šlihthuber županske funkcije kmalu več ne bo mogel opravljati. Zatiskanje oči pred resnico nima smisla, hkrati pa nam ne pušča veliko možnosti, ko razmišljamo, ali gre za namerno norčevanje iz pravne države.

Vsak, ki je na kakršni koli funkciji, naj bo to župan, podžupan, predsednik vlade ali države, predsednik društva, ravnatelj, direktor podjetja in podobno, mora za svoja dejanja prevzeti odgovornost in ne le iskati bližnjic, ko mu prvo ne ustreza. Tega se mora zavedati že ob prevzemu funkcije.
Bolj kot obračamo in skušamo razumeti, se zdi, da gre v petrovskem primeru ravno za to. Iskanje ovinkov in izmikanje odgovornosti. Ne le pri županu, temveč predvsem pri občinskih svetnikih, ki bi morali ravno sedaj vstati, povzdigniti glas in storiti to, kar jim nalaga zakonodaja. Občinski svet je namreč najvišji organ odločanja o vseh zadevah v okviru pravic in dolžnosti občine. Sedaj bi morali svojim občanom pokazati, da so jih na zadnjih lokalnih volitvah upravičeno podprli.

Lahko se je namreč na občinskih sejah, na katerih ob županu, občinski upravi, občinskih svetnikih in predstavnikih našega medija praviloma ni drugih prisotnih, strogo držati poteka seje ter se pri tem sklicevati na zakonodajo. Težje pa je očitno sedaj, ko bi bilo treba storiti to, kar je prav, in se pri tem morda tudi zameriti županu. Znano je namreč, da tokratni trinajstčlanski petrovski občinski svet županovim odločitvam in predlogom praviloma nikoli ne nasprotuje. Podobna večina je bila tudi v preteklih mandatih, saj je tiste, ki so si drznili opozarjati na nepravilnosti v občini, hitro zatrla. Morda pa se je res umestno vprašati, ali gre za nevednost, ali so v ozadju kakšne koristi, še bolj pa to, kdo res razmišlja s svojo glavo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se