Obnovila Škounikovo domačijo v Turnišču in si prislužila priznanje
V Novem mestu so bila podeljena priznanja Šole prenove, ki jih prejmejo lastniki za uspešno prenovo kulturne dediščine za leto 2024, in eno je romalo tudi v Turnišče.

Za uspešno prenovo je bilo na nedavni prireditvi nagrajenih 17 lastnikov objektov, med njimi tudi Nataša in Silvo Šefer, ki sta v Turnišču prenovila Škounikovo domačijo. Kot je zapisano v obrazložitvi, se hiša z gospodarskim poslopjem nahaja na ulici Štefana Kovača in že na prvi pogled odkriva tradicionalni postav. Fasado gospodarskega poslopja krasi dekoracija iz opečnih zidakov z letnico 1910. "Tipična pritlična hiša, ki je z gospodarskim objektom podaljšana v obliki črke L, ima preprosto fasadno dekoracijo, tridelna okna in čopasto dvokapnico z opečnimi bobrovci. Zaradi neustreznih posegov prejšnjega lastnika je bilo potrebno kar nekaj dela, da so ji povrnili ustrezno stanje in videz," so zapisali.

Lastnika sta znanje in ideje za izvedbo poskušala pridobiti iz lokalnega okolja, prav tako sta se mrežila z namenom prenosa informacij, znanj, idej, nudenja pomoči, svetovanja in izmenjave podatkov o izvajalcih. "Celotna obnova je temeljila na načelu ohraniti, kar se največ da in nadomeščati zgolj po potrebi," so še navedli. Tako je bila zamenjana strešna kritika, na novo pa so bili izvedeni notranji in zunanji apneni ometi. Tlaki in stavbno pohištvo je bilo obnovljeno, uporabljal pa se je izključno naravni, po možnosti lokalni material. Na koncu sta Šeferjeva uredila še zelenico z obdelovalnim vrtom, sadovnjakom in čebelnjakom, ki je krit s slamnato streho. V hišo se je vrnilo tudi nekaj originalnih predmetov.

Partnerji Šole prenove so ljubljanska Fakulteta za arhitekturo, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Združenje zgodovinskih mest Slovenije, Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana in Šolski center Škofja Loka. S podelitvami priznanj želijo dodati svoj prispevek k ohranjanju slovenske arhitekturne dediščine in trajnostnemu prostorskemu razvoju, s čim manjšo obremenitvijo okolja. Uspešno prenovljene objekte kulturne dediščine se lahko vsakič predlaga preko rednega razpisa.
Spomnimo, posebno priznanje za leto 2022 je bilo podeljeno župnijski cerkvi Marijinega rojstva na Tišini, kjer je sredi marca potekal tudi dan odprtih vrat in predstavitev celotnega poteka obnove.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se