Vestnik
© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V premislek: Da smo zdravi in lahko delamo, je vrednota


Adriana Gašpar
30. 4. 2025, 13.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Naj nam praznik dela odpre vrata v razmislek o tem, kje smo, kaj delamo in kam si v življenju želimo priti.

praznik dela
Shutterstock
Naj nam praznik dela odpre vrata v razmislek o tem, kje smo, kaj delamo in kam si v življenju želimo priti.

Kurjenje kresa je simbolično dejanje na predvečer praznika dela, ki se ga udeležijo skupnosti. Svetloba ognja je kot žarek upanja na boljši jutri, simbolično dejanje, ki konkretno ponazarja, kaj si želimo. Naj vse, kar je bilo slabega, zgori, da bo prostor za novo in boljše. Pravice, kakršne koli že, so nikoli dokončani boj. Ne smemo jih pozabiti, ne jemati za samoumevne, ampak biti vedno znova pripravljeni na boj zanje.


Skoraj 140 let mineva, odkar so prvi delavci v Ameriki iskali svojo pravico in boljše pogoje dela. Po vsem tem času, uzakonjenih pravilih in normah mnogi delavci po svetu trpijo isto tlako.


Po drugi strani pa imamo v Sloveniji, tudi v Pomurju, ljudi, ki so povsem zdravi in izigravajo te težko priborjene pravice s tem, ko si s hlinjenjem in izmišljevanjem vedno novih simptonov podaljšujejo bolniški stalež. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije smo še pred nekaj leti sodili med evropske države z nizkim bolniškim staležem, v zadnjih letih pa smo se premaknili med države z najvišjo izgubo delovnih dni na zaposlenega. Najdaljši bolniški stalež trenutno traja že skoraj 14 let. Delno lahko ta dvig absentizma, kot strokovnjaki imenujejo odsotnost z delovnega mesta zaradi bolniškega staleža, pripišemu tudi vse starejšim zaposlenim, zaskrbljujoč delež pa temu, da ljudje pač sistem izigravajo. Dokaz za to je tudi bistvena razlika pri številu bolniških staležev proti koncu tedna. V teh primerih so starši izkoriščali bolniški stalež zaradi domnevne nege bolnega otroka. Mnogi zdravstveni domovi, ki so zaznali tovrstno prakso, so ukrepali tako, da bolniški stalež staršev brez pregleda otrok v ambulanti ni več mogoč.

praznik dela, mlaj.jpg
Bobo
Da smo zdravi in lahko delamo, je vrednota. Če imamo še to srečo, da delamo, kar imamo radi, smo lahko toliko bolj hvaležni. Da greš zjutraj namesto s kepo v želodcu v službo z veseljem, je veliko bogastvo.


To so izrazito egoistični ljudje, ki se ali pa se ne zavedajo, da mora njihovo delo opraviti nekdo drug, ali pa se na to kratko malo požvižgajo. Zdrav kolektiv bo takšne parazite slej ko prej izločil. Kolegu v stiski bo večina ljudi priskočila na pomoč, izkoriščevalec sodelavcev pa bo na koncu ostal sam in pozabljen.


Naj nam praznik dela odpre vrata v razmislek o tem, kje smo, kaj delamo in kam si v življenju želimo priti. Če bi se pred več kot sto leti na ulici boril le eden, se ne bi zgodilo nič. A ker se je uprla velika skupina ljudi, ki je mislila enako in dihala eden za drugega, so spremenili pravila za vse. Vedeli so, da je rešitev v sodelovanju in solidarnosti in ne v egoizmu.


Da smo zdravi in lahko delamo, je vrednota. Če imamo še to srečo, da delamo, kar imamo radi, smo lahko toliko bolj hvaležni. Da greš zjutraj namesto s kepo v želodcu v službo z veseljem, je veliko bogastvo.


© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o.

Vse pravice pridržane.