Gornjeseniški vrtec zaznamoval 60 let delovanja
Državna sekretarka Helena Jaklitsch je v imenu urada za Slovence v zamejstvu in po svetu vrtcu izročila posebno priznanje.
V kulturnem domu na Gornjem Seniku so pripravili slovesnost ob 60-letnici delovanja tamkajšnjega dvojezičnega vrtca. Ta je svoja vrata odprl v šolskem letu 1965/1966, potreba po njegovem delovanju pa se je pojavila v začetku 60. let prejšnjega stoletja, ko je vse več staršev našlo zaposlitev v tovarnah in obratih v Monoštru.
Vrtec je sprva deloval v nekdanji skladiščni stavbi. Prvo leto delovanja ga je obiskovalo 37 otrok, prva vzgojiteljica je bila Margit Fidler, pri delu pa ji je pomagala Irena Fartek.
Največ otrok je vrtec obiskovalo v šolskem letu 1973/1974, kar 51, leta 1985 pa je bila izvedena večja prenova, med drugim centralno ogrevanje, sodobno električno omrežje.
Vrtec od leta 1999 deluje skupaj z Dvojezično osnovno šolo (DOŠ) Jožefa Košiča Gornji Senik, ravnateljica šole in vrtca je Ildiko Dončec Treiber. "Zakaj otroci potrebujejo življenje v vrtcu, vzgojo? Ker se tu učijo vse deliti z drugimi, vse vrniti na svoje mesto, pospravljati za seboj, se opravičiti, če komu storijo kaj slabega in podobno. Zaposleni v vrtcu se vsak dan trudijo, da bi otroke naučili vsega tega in še mnogih drugih stvari," je povedala.
Leta 2018 je bila s pomočjo razpisa lokalne samouprave izvedena še energetska prenova, tako je bila zamenjana streha, zamenjana so bila okna in vrata, izvedena je bila toplotna izolacija fasade, posodobljena je bila kurilnica ter urejen dostop v sanitarije in na parkirišče za otroke z zmanjšano mobilnostjo.
Kot je še povedala ravnateljica, so v preteklih 60 letih vzgojiteljice in njihovi sodelavci na šolo pripravili 663 otrok, zato imajo vsekakor razlog za praznovanje. Ob tej priložnosti se je zahvalila tudi Državni slovenski samoupravi (DSS), ki je upravljavec ustanove, saj jim zagotavlja pogoje, v katerih lahko otroke sprejemajo v prenovljeni stavbi, prijetnem in estetsko urejenem okolju ter uresničujejo vzgojno-izobraževalne cilje v optimalnih razmerah.
Slovesnosti ob praznovanju 60-letnice delovanja gornjeseniškega vrtca se je udeležila tudi Helena Jaklitsch, državna sekretarka na Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je ob tej priložnosti v imenu ministrice Suzane Lep Šimenko ter v imenu urada DOŠ in vrtcu, ravnateljici ter vsem sodelavcem podelila priznanje za predano delo, neprecenljiv prispevek k ohranjanju slovenskega jezika, slovenske kulturne dediščine in narodne identitete na Madžarskem.
Zbrane sta nagovorila tudi Karel Holec, zagovornik Slovencev v madžarskem parlamentu, ki je vrtcu ob jubileju poklonil lipo, ter Ištvan Peter Kondor, predsednik DSS, ki je med drugim izpostavil, da se ravno v vrtcih, kot je gornjeseniški, gradi skupnost Porabja, kar je največji dokaz, da tu nastaja nekaj pomembnega.
Ob jubileju sta šola in vrtec pripravila tudi bogat kulturni program, v katerem so se predstavili vrtčevski otroci, šolska folklorna skupina, učenci nižjih razredov, ki so zapeli ob spremljavi Gašperja Gomboca, ter Štefania Dravecz.
Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.