Ta veseli mejnik za Kasaški klub Ljutomer: Reja in vzreja ljutomerskega kasača vpisana v register nesnovne kulturne dediščine
Na hipodromu Ljutomer je potekala novinarska konferenca ob pomembnem mejniku za kasaški šport in kasaštvo v Prlekiji, obenem pa tudi ob zaznamovanju 150 let obstoja Kasaškega kluba Ljutomer.

Ta pomemben mejnik je bilo veselo sporočilo, ki ga je Kasaški klub Ljutomer dobil 12. maja letos od Ministrstva za kulturo Republike Slovenije. V njem je bilo zapisano, da je ministrstvo vpisalo rejo in vzrejo ljutomerskega kasača v register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, nosilec pa je Kasaški klub Ljutomer.
Ta letos slavi 150 let obstoja, saj je bil 26. maja 1875 registriran v avstrijskem Gradcu z imenom Društvo za dirkanje s kobilami v kasu v Ljutomeru.

Na konferenci so uspehe reje ljutomerskih kasačev v preteklosti in sedanjosti ter osebne motive za ukvarjanje s kasaškimi konji predstavili predsednik Kasaškega kluba Ljutomer Branko Kristl, županja občine Ljutomer Olga Karba, nekdanji dolgoletni predsednik kluba Janez Slavič ter rejci Jože Sagaj st., Franc Jureš in Branko Slana.

Kristl je poudaril, da so se za omenjeni vpis v register dolgo borili, in da je ljutomerski kasač postal prepoznaven doma in v tujini, kasaštvo pa je del kulturne dediščine Prlekije in Slovenije. Vse skupaj pa se je začelo iz radovednosti in tekmovalnosti prleških kmetov, ki so po koncu jesenskih poljskih opravil vpregli konje in jih preizkusili v hitrosti.
Karbova je ocenila, da gre za zgodovinski dosežek, in opozorila, da je Muzej ljutomerskega kasača edini tovrstni muzej na svetu, in da je kasaški konj simbol celotne Prlekije, ne samo Ljutomera. Ob tem se je zahvalila vsem, ki s svojim delom skrbijo, da je kasaštvo v regiji na tako visoki ravni.

Slavič je razkril, da so vlogo za vpis vložili že leta 2023, saj so bile dvesto let prej, leta 1823, prvič zapisane besede "ljutomerski konj". Leta 1874 je bil na Dunaju ustanovljen prvi kasaški klub, prve dirke pa so bile že leto prej. Prve dirke v Ljutomeru so potekale leta 1874, klub pa je bil ustanovljen leto pozneje. V Muzeju ljutomerskega kasača je čez 6500 zapisov, shranjenih v različnih jezikih, in 327 bibliografskih zapisov.

Vsi trije omenjeni rejci so povedali, da so se nad konji navdušili že v otroštvu, ko so tudi prvič obiskali kasaške dirke v Ljutomeru.
Najstarejši, Jožko Sagaj, je spomnil, da letos mineva ravno 60 let, odkar je prvič nastopil na dirkah.

Slana pa je izpostavil šampionskega konja Frodo S, ki je postavil kar enajst absolutnih slovenskih rekordov, dosegal pa je velike uspehe tudi na Švedskem, od koder se je pred koncem lanskega leta vrnil k svojemu lastniku v Bolehnečice na več kot zaslužen počitek.
"Če smo s svojimi konji pokorili večino držav Evrope, po mojem mnenju moramo narediti samo še majhen korak, da bomo začeli uspešno tekmovati tudi na drugi strani oceana, v ZDA," je še optimistično dodal Slana.

V Ljutomeru so bile letos kasaške dirke že na velikonočni ponedeljek, do konca leta pa jih bodo pripravili še več. Naslednje so na sporedu 21. junija, ko bo prireditev Prlekfest 2025, kasači pa se bodo pomerili na Memorialu Mirka Hanžekoviča in Janka Makoterja.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se