Na opuščeni plinski vrtini Pg-8 v Čentibi pri Lendavi so se danes uradno začela gradbena dela za postavitev pilotne, torej prve geotermične elektrarne. Dogodka se je udeležil minister, pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko dr. Aleksander Jevšek, o pomenu projekta pa so spregovorili še generalni direktor DEM Damjan Seme, direktor Petrol Geo Štefan Hozjan, direktor Geološkega zavoda Slovenije dr. Miloš Bavec in župan Občine Lendava Janez Magyar.
Geotermična elektrarna bo izkoriščala energetski potencial ali toploto iz približno tri tisoč metrov globoke vrtine. Gradbeno dovoljenje so maja lani pridobile Dravske elektrarne Maribor (DEM), začetna globinska dela pa je decembra zagnalo podjetje Petrol Geo. Zagonski testi prve geotermične elektrarne v Sloveniji, ki bo letno proizvedla 400 megavatnih ur električne energije, kar zadošča oskrbi večjega naselja, so načrtovani junija letos. Celotna naložba je ocenjena na 1,2 milijona evrov, sam projekt SI-Geo-Electricitypa je podprt iz finančnega mehanizma EGP v višini 622 tisoč evrov, pripadajoč slovenski finančni delež znaša 109 tisoč evrov in prispevek DEN 167 tisoč evrov.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Jevšek je povedal, da želi s svojo navzočnostjo dati pomen in poudarek projektu, ki je plod znanja domačih strokovnjakov in za katerega si želi, da ta uspe. "Inovativni pilotni projekt lahko predstavlja pomemben mejnik za izrabo brezogljične geotermične energije na opuščenih plinsko-naftnih vrtinah v Sloveniji in v svetu. Je tudi izjemna razvojna priložnost za Pomurje," je še poudaril Jevšek.
Župan Janez Magyar je poudaril, da so z aktivnostmi za uporabo geotermalne energije v Lendavi začeli že pred več leti in jo uporabljali v turizmu, kmetijstvu ter pri daljinskem ogrevanju, sedaj pa se odpirajo tudi možnosti za pridobivanje električne energije. "Želimo, da ta pilotni projekt da ustrezne rezultate, že sedaj pa načrtujemo tudi druge smele projekte za izrabo geotermalnega potenciala." Največji interes lendavske občine je v razširitvi mreže daljinskega ogrevanja tudi za objekte gospodarskih družb in za strnjena naselja.
Damjan Seme je povedal, da DEM skupaj s partnerji orjejo ledino na področju potencialnega koriščenja globoke geotermije. Kot je dejal, je specifika pilotne geotermične elektrarne v uporabi geotermične gravitacijske toplotne cevi, ki omogoča zaprt krogotok tehnološkega medija. Za delovanje elektrarne je potrebna ena suha vrtina, premera približno 30 centimetrov. Njena nazivne moč je 50 kW in letna proizvodnje 400 MWh električne energije. "Posebej sem vesel, da smo znanje, izkušnje in interes združile slovenske družbe ob podpori resornih ministrstev ter Občine Lendava.«
Štefan Hozjan je povedal, da je začeti projekt postavitve geotermične elektrarne odgovor na izzive, ki jih postavlja energetska in s katerimi bo Slovenija energetsko čim bolj neodvisna. "Seveda pa bo tovrstni projekt odlična iztočnica tudi za vse nadaljnje projekte okoli vrtin. In teh razvojnih korakov se v naši družbi veselim."
"Prihodnost je pod zemljo," pa je povedal Miloš Bavec, predvsem v smislu pridobivanja energije iz podzemlja. To pa bo mogoče le z znanjem ter s poznavanjem potenciala. Geološki zavod Slovenije, katerega osnovno poslanstvo je poznavanje geološke zgradbe podzemlja Slovenije, lahko k temu prispeva s prenašanjem tega znanja družbi za njen trajnostni in zeleni razvoj.