To je ena najnižjih stopenj v zadnjih letih, kar pomeni, da so se življenjske potrebščine v povprečju podražile le za 1,3 odstotka v primerjavi z lanskim letom. Na mesečni ravni so se cene celo znižale za 0,1 odstotek.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Letno inflacijo so najbolj dvignile višje cene v restavracijah in hotelih, ki so se podražile za 6,1 odstotek. Tudi cene alkoholnih pijač in tobaka so se zvišale za 5,2 odstotka, raznovrstno blago in storitve za 4,2 odstotka, rekreacija in kultura pa za 3 odstotke.
Na drugi strani so inflacijo znižale storitve in izdelki, kot so stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo, ki so bili za 2,8 odstotka cenejši. Oblačila in obutev pa so se pocenila za 2,5 odstotka.
Poletne razprodaje znižale mesečne cene
Julija so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi z junijem znižale za 0,1 odstotka. To je predvsem posledica poletnih razprodaj oblačil in obutve, ki so bile v povprečju cenejše za 11,9 odstotka (oblačila) oziroma 7,3 odstotka (obutev).
Pocenitev hrane za 0,5 odstotka in druga znižanja so prav tako prispevale deflaciji. V nasprotju so višje cene počitniških paketov (za 10,8 odstotka) in dražji izdelki ter storitve za osebna vozila (za 2,4 odstotka) nekoliko zmanjšali mesečni upad cen.