vestnik

(INVESTICIJE V ŠPORTNO INFRASTRUKTURO) 180 prijav za dobrih 32 milijonov. Kateri projekti iz Pomurja so v igri?

R. Š., 2. 8. 2024
Jure Kljajić
Fotografija je simbolična.
Aktualno

Zanimanje občin je enormno.

Moravskotopliški občinski svet je na prvi izredni seji v tem mandatu sprejel rebalans letošnjega proračuna. Razlog je uskladitev projekta, ki predvideva obnovo trim steze v Moravskih Toplicah, za kar občina kandidira na letošnjem razpisu ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport za sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo. Občina Moravske Toplice bi namreč uredila priljubljeni prostor za sprehode in rekreacijo v gozdu Čreta, kjer so obstoječe vadbene naprave že tako uničene, da so že skoraj nevarne obiskovalcem. Za projekt, vreden dobrih 215 tisoč evrov, bi na razpisu pridobila 100 tisoč evrov sofinancerskih sredstev. Zanimanje občin na predmetnem razpisu, kjer je na voljo skupno 32,4 milijona evrov, je enormno.

simbolična, rekreacija, tek, trimčkanje, fazanerija, gibanje, telovadba
Jure Kljajić
Občina Moravske Toplice bi uredila priljubljeni prostor za sprehode in rekreacijo v gozdu Čreta. Fotografija je simbolična.

Kot so nam sporočili z ministrstva, so namreč prejeli skupno 180 vlog. Višina sofinanciranja ni ravno idealna, saj so se na ministrstvu odločili za stopnjo financiranja v absolutnih zneskih in ne v odstotkih od vrednosti projekta. Trenutno so na ministrstvu v fazi dopolnjevanja vlog, rezultati razpisa pa naj bi bili znani do konca avgusta.


Med večjimi vlogami iz Pomurja je prav gotovo vloga soboške občine, ki kandidira za pridobitev pol milijona evrov za dograditev tribun na stadionu Fazanerija, kjer domuje Mura. Projekt naj bi bil vreden okoli 1,2 milijona evrov, kar pomeni, da bo občina morala zagotoviti okoli 700 tisoč evrov lastnih sredstev. Gre pa za prvo fazo investicije, saj bi se šele v naslednjem koraku lotili vsebin pod tribunami. Ko so namreč na občini pripravljali projekt, so bili pod vtisom, da bo pol milijona evrov maksimalni sofinancerski znesek, a temu nato ni bilo tako, saj projekti, večji od dveh milijonov evrov, lahko kandidirajo tudi za milijonsko sofinanciranje. V prid soboškemu projektu ne gresta dve dejstvi, zaradi česar na občini ne morejo pričakovati dodatnih točk pri ocenjevanju njihove vloge. Investicijo bi v celoti izvedli v naslednjem letu, ravno tako pa za projekt še ni bilo izdano gradbeno dovoljenje. Občina ima sicer na predmetnem razpisu v igri še eno vlogo, saj kandidira še za pridobitev 75 tisoč evrov za gradnjo pump tracka – kolesarskega poligona, za kar pa je bilo nedavno pridobljeno gradbeno dovoljenje. Za poligon, ki bi bil umeščen na območje nekdanje vrtnarije, je v letošnjem proračunu rezerviranih 100 tisoč evrov.

Žezlo v ognju ima tudi lendavska občina, ki se poteguje za pridobitev 100 tisoč evrov za obnovo športne infrastrukture v lendavskem športnem parku za pridobitev standardov za igranje tekem Nafte v prvi slovenski nogometni ligi. Ta projekt je vreden dobrih 293 tisoč evrov, prihodnje leto pa bi v Lendavi želeli kandidirati še za pol milijona evrov sofinancerskih sredstev za ureditev ogrevane igralne površine. Novelirani zakon o investicijah v športno infrastrukturo sicer zagotavlja 150 milijonov evrov sredstev do leta 2030, od tega je bilo do sedaj razdeljenih le dobrih 7 milijonov evrov na prvem razpisu lani.

obcina-moravske-toplice sportna-infrastruktuta projekti