Občina Dobrovnik je 23. maja objavila za območje Žitkovci (ŽI 8) osnutek občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Gre za območje, kjer je podjetje Skrinja BB v lasti slovenskega milijonarja Boštjana Bandlja oktobra lani kupilo od sklada kmetijskih zemljišč in gozdov 20 hektarjev obdelovalnih površin z namenom postavitve rastlinjakov za pridelavo zelenjave ali drugih rastlinskih pridelkov. Začetek postopka je občina s sklepom napovedala že januarja letos, a je zbiranje mnenj pristojnih za urejanje prostora trajalo dlje od načrtovanega, s tem da je zavod za varstvo narave že konec lanskega leta projektu prižgal zeleno luč. To pomeni, da presoje sprejemljivosti vplivov na naravo za naložbo ni treba izvesti.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Dogodki) Kam v Pomurju za noč čarovnic?
Noč z 31. oktobra na 1. november je znana kot noč čarovnic. V naši regiji se bo ob tem zvrstilo kar nekaj dogodkov.
Postopki so torej dolgotrajni in vse ne teče po pričakovanjih vlagatelja, da bi še letos prejel gradbeno dovoljenje za postavitev prvega od več načrtovanih rastlinjakov. Ključno vprašanje za začetek izvedbe pa je, ali bo za naložbo treba izvesti presojo vplivov na okolje, kar lahko traja nekaj mesecev. To bo vlagatelj najverjetneje preverjal pri ministrstvu za okolje, podnebje in energijo s predhodno presojo vpliva na okolje.
Doslej ena pripomba
Kot rečeno, je dobrovniška občina objavila osnutek OPPN, po javno dostopnih informacijah pa že v času priprave tega dokumenta prejela eno pripombo občana. Z njim je bil opravljen razgovor, stališča pa upoštevana pri pripravi osnutka OPPN. Po naših informacijah se je občan iz Dobrovnika oglasil zaradi dostopa do območja rastlinjakov po javni poti, ki vodi mimo njegove hiše, gre pa za odcep levo od glavne ceste, ki vodi iz Dobrovnika v smeri Žitkovec. Širša javnost bo vključena v postopek ob javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka OPPN, zadnje dejanje je potem sprejem OPPN z odlokom v občinskem svetu.
Ob tem pa si krajani Žitkovec želijo, da bi imeli možnost o projektu izvedeti več še na zboru krajanov. Edine informacije, ki jih imajo sedaj, so te, ki jih lahko preberejo v različnih medijih, pravi eden od krajanov, ki v tej naložbi vidi pomembno pridobitev za kraj in priložnost za zaposlitve. Medijske informacije niso celovite in ne prinašajo odgovorov na vsa vprašanja, prav tako ne dosežejo vseh krajanov, opozarja krajan. Ne gre za to, da bi postavitvi rastlinjakov nasprotovali, še poudarja, ampak bi si želeli, da jim nekdo obširneje predstavi načrte.
Predsednik krajevne skupnosti Ladislav Bači pove, da se z vodstvom občine že dogovarjajo o sklicu zbora krajanov, vendar še ne more povedati, kdaj bo sklican. Upa, da bo to še pred časom poletnih dopustov. Kajti krajani, ki so vešči uporabe sodobne informacijske tehnologije, si o projektu lahko veliko preberejo sami na spletni strani občine, starejši pa te možnosti nimajo. Vsekakor bi bilo dobrodošlo, da se projekt krajanom predstavi tudi neposredno, še meni Bači, ki sam prav tako naložbo vidi v pozitivni luči za kraj.
Ne skozi vas
Kaj bi krajane lahko zanimalo? Nedvomno bi želeli izvedeti, kako obsežne bodo površine, pokrite s sončnimi paneli, saj to prinaša izziv za požarno varnost. Rastlinjaki bodo velik porabnik električne energije, zaradi česar bo treba za oskrbo območja z električno energijo zgraditi novo transformatorsko postajo, dodatno energijo pa naj bi dajala tudi sončna elektrarna. V osnutku OPPN je predvideno, da bi panele nameščali samo na spremne objekte in ne na rastlinjake.
Zagotovo bi postavili tudi vprašanje, po katerih javnih poteh bo tekel promet, saj si ne želijo, da bi bil speljan skozi vas. Zdaj je predvideno, da bi se za izvedbo prve faze projekta promet odvijal po javni poti zahodno od območja urejanja in mimo hiše občana, ki se je že oglasil v času priprave osnutka dokumenta. Za naslednje gradnje naj bi bil promet speljan zunaj območja OPPN, torej med polji po poti, ki se priključuje na državno cesto od Dobrovnika v smeri Kamovec pred odcepom za Žitkovce.
Morda bo kdo vprašal še o videzu rastlinjakov. Ti bodo namreč postavljeni v izrazito ravninskem delu, z njimi pa naj bi prekrili skoraj celotno območje, za katero se pripravlja OPPN, v velikosti 22 hektarjev. V zdajšnjih dokumentih je predvideno, da bi bili rastlinjaki visoki 10 metrov, zalogovniki 15 metrov, zaradi vizualne izpostavljenosti naj bi okoli vseh objektov izvedli zasaditev, predvsem na severni in zahodni strani.
Ker naj bi rastlinjake ogrevali s termalno vodo v kombinaciji s toplotno črpalko in za izkoriščanje geotermalne energije zgradili pet vrtin, dve črpalni in tri ponikovalne, bi javnost morda želela tudi vedeti, kam se bo v primeru težav z delovanjem ponikovalnic odvajala izrabljena termalna voda. V bližini namreč ni nobenega vodotoka, so pa melioracijski jarki. Pričakovati je tudi, da bo kdo izpostavil še vprašanje o komunalnem opremljanju območja za potrebe delovanja rastlinjakov, kar bo treba izvesti v celoti na novo. Kajti območje Riganoc severovzhodno od Žitkovec še zdaj nima komunalne ureditve, za katero si tamkajšnji lastniki že dolgo prizadevajo.