vestnik

Redite prašiče? Ne spreglejte, v veljavi je nov pravilnik

Damjana Nemeš, 17. 5. 2024
Nataša Juhnov
Oddaja obrazca je odslej obvezna za vsakega rejca, tudi tistega, ki je trenutno brez prašičev.
Aktualno

Treba bo poročati o vseh spremembah v čredi. Vzpostavljeni sta nova spletna in mobilna aplikacija.

S 1. majem je začel veljati nov pravilnik o identifikaciji in registraciji prašičev, ki med drugim spreminja obstoječ način poročanja o premiku prašičev, vodenja registra prašičev ter poročanja o številu za potrebe ukrepa dobrobit živali.

Sistem identifikacije in registracije prašičev v državah članicah Evropske unije je bil vzpostavljen z namenom varovanja zdravja ljudi in živali ter načrtovanja in izvajanja politik in ukrepov kmetijske politike. Informacije o označitvi živali, njihovem številu ter premikih se zbirajo v centralnem registru prašičev v okviru portala Volos, kar omogoča sledljivost živali za obvladovanje nalezljivih bolezni in izvajanje ukrepov. V Sloveniji sistem za identifikacijo in registracijo prašičev vodi Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin skupaj s pooblaščenimi organizacijami.

Katere so ključne novosti?

Oddaja obrazca ali vnos prek na novo vzpostavljene spletne in mobilne aplikacije na omenjenem portalu za popis števila je obvezna za vsakega rejca, tudi za tistega, ki je trenutno brez prašičev in ima enkrat letno le enega prašiča. Brez oddanega obrazca za popis staleža namreč registracija nakupa ali prodaje prašičev ni možna. Vpeljani so novi elektronski spremni listi, ki jih po novem lahko vnašajo tudi oddelki za živinorejo na kmetijsko-gozdarskih zavodih, vnos premikov pa je možen tudi neposredno v aplikacijo. Vpeljana je tudi prevedba prašičev iz kategorije v kategorijo, kar v praksi pomeni, da mora kupec tekačev te prevesti v pitance, lahko pa že kupi male prašiče pitance, prevedbo pa v tem primeru opravi prodajalec tekačev. Nov sistem med drugim uvaja poročanje o vseh spremembah v čredi, vključno s kotitvami od odstavitve naprej in pogini, dvojnik ušesne številke oziroma znamke, ki je oranžne barve, pa se v primeru izpada lahko nadomesti z nadomestno številko z enako vsebino.

Z začetkom uporabe novega sistema je prenehal delovati stari centralni register prašičev v okviru obstoječega portala Volos, ki je prenehal sprejemati vnos premikov. Od 1. do 31. maja sicer portal sprejema vnos premikov, izvedenih do vključno 30. aprila, vpogled v podatke pa bo na voljo še najmanj tri leta.

prasicereja pravilnik