vestnik

(Kavč#24) Roman Ratkai, direktor soboške bolnišnice: "Zdravniško stavko smo sprva občutili najbolj v Sloveniji"

Rok Šavel, 16. 1. 2025
Jure Kljajić
Direktor Splošne bolnišnice Murska Sobota Roman Ladislav Ratkai je bil gost podkasta Kavč.
Aktualno

Z direktorjem ene najpomembnejših in največjih ustanov v regiji smo se pogovarjali o aktualnem stanju v murskosoboški bolnišnici in v zdravstvu nasploh.

Ob prehodu v leto 2025 so se slovenske bolnišnice soočile s povečanjem bolnikov z respiratornimi okužbami. Tudi v murskosoboški bolnišnici se je število pacientov na urgentnem oddelku povečalo za 30 odstotkov. Kot pravi direktor Roman Ladislav Ratkai, se je bolnišnica zapolnila skorajda do zadnje postelje, a pomirja, da so zadeve pod nadzorom.


V pogovoru je Ratkai spomnil na pomembne mejnike osrednje regionalne zdravstvene ustanove, ki je v minulem letu obeležila 130. obletnico obstoja, pri tem pa še posebej poudaril na pomen investicije v negovalni oddelek, ki je največja investicija v soboški bolnišnici v zadnjih dvajsetih letih. Govor je bil tudi o kadrovski problematiki, ki po njegovih besedah v soboški bolnišnici ni tako izrazita. Kot pravi Ratkai, na določenih oddelkih zaznavajo primanjkljaj, a po drugi strani pa so nedavno iz Slovenj Gradca na urološki oddelek privabili tri zdravnike in povsem spremenili podobo oddelka. "Več ali manj imamo trdno osnovo zdravnikov, ki jo pa seveda lahko še nadgrajujemo," je podčrtal direktor. Večja težava je, kot priznava, pri srednjih medicinskih sestrah, ki zaradi nizkih plač odhajajo v sosednjo Avstrijo. "Menim pa, da je situacija stabilna. Ravno v teh časih, ko je veliko pacientov, vidimo, da naše medicinske sestre in zdravniki brez težav oddelajo svoje in tu se vidi ta naš človeški faktor, ki prevaga nad vsemi drugimi problemi," poudarja Ratkai.

roman-ratkai, sbms, kavč
Jure Kljajić
Roman Ratkai.



V pogovoru se dotakne še zmeraj trajajoče zdravniške stavke, plač zdravnikov, razmejitve zasebnega in javnega zdravstva ter čakalnih vrst. Kot priznava, so lani zdravniško stavko v prvi fazi občutili najbolj v Sloveniji, saj je bilo kar 30-40 odstotkov manj obravnav, čemur je sledilo, da jim je zavod za zdravstveno zavarovanje za skoraj 2,5 milijona evrov zmanjšal sredstva. "Zadevo smo obrnili v počitniških mesecih in precej nadoknadili, tako, da smo 30. decembra lani izvedli celoten program, za kar se moram prav vsem zahvaliti," pove direktor.

V pogovoru Ratkai razkrije še marsikaj zanimivega. Med drugim, kako bi sam, ki izhaja iz managerskih vod, izboljšal razmere v zdravstvu na način povečanja pooblastil direktorjev in tudi o tem, zakaj in kdaj se bo dežurstvo za otroke ob vikendih in praznikih preselilo iz soboškega zdravstvenega doma v bolnišnico. Ob koncu pogovora, ki si ga lahko ogledate v priloženem videoposnetku, spregovori še o poslovanju bolnišnice pod njegovim vodstvom in kakšna so pričakovanja v letošnjem letu.

podkast kavc podkast-kavc roman-ratkai zdravstvo splosna-bolnisnica-murska-sobota soboska-bolnisnica