Vlogo za prejemanje Zoisove štipendije v letošnjem šolskem letu je oddalo več kot osem tisoč prosilcev. Odločanje o prejemnikih še ni povsem končano, so pa bile decembra izdane odločbe za prvo skupino vlagateljev, kamor spadajo dijaki prvih letnikov srednjih šol. V Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije pravijo, da so štipendijo pridobili tisti, ki so ob izpolnjevanju preostalih pogojev dosegli najmanj šest točk z izjemnimi dosežki. »V rangiranje se je uvrstilo 1131 vlagateljev, od tega je bilo ugodeno 770. Odločanje o vlogah za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije poteka vse leto, saj je vlogo mogoče oddati kadar koli med letom,« še pravijo. Koliko upravičencev je iz pomurske regije, nam iz sklada zaradi nedokončanega postopka še niso mogli sporočiti, so pa navedli, da je bilo v šolskem letu 2023/24 prejemnikov Zoisove štipendije 332.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuMladi Prekmurec nov izziv našel na Češkem
Prekmurec Tilen Ščernjavič je po odhodu iz soboške Mure našel novega delodajalca.
Nekateri vlagatelji, ki so odločbe že prejeli, so nas razočarano obvestili, da pri obravnavi vloge niso prejeli nobene točke za izjemen dosežek na državnem srečanju mladih raziskovalcev, čeprav so bili med najboljšimi na tekmovanju. Razlog naj bi bilo neizpolnjevanje pravilnika o financiranju. »Tekmovanje mora biti sofinancirano iz javnih sredstev, pogoj javnega financiranja je izpolnjen, če je bil organizator tekmovanja kadar koli v preteklih treh letih od datuma tekmovanja, na katerem je bil dosežen izjemni dosežek, upravičen do sofinanciranja za izvedbo tekmovanja na podlagi javnega razpisa neposrednega ali posrednega proračunskega uporabnika oziroma mu je bilo financiranje zagotovljeno neposredno s strani ministrstva, pristojnega za vzgojo in izobraževanje,« je zapisano v odločbi in v pravilniku. Sredstva se morajo podeliti za izvedbo ter organizacijo konkretnega tekmovanja, to pa mora biti razvidno iz dokumentacije.
Seznam je javen
Sklad nima seznama tekmovanj, ki bi bila pri odločanju vredna več od drugih, ampak pojasnjuje, da se dosežki, ki jih vlagatelj predloži, ovrednotijo pri obravnavi posamezne vloge. Zakon o štipendiranju pa določa, kateri dosežki se pri dodeljevanju štipendij upoštevajo. Seznam šolskih selekcijskih in interesnih tekmovanj, ki jih sofinancira pristojno ministrstvo, je javen in v zadnjih treh šolskih letih državnega srečanja mladih raziskovalcev, ki ga pripravlja Zveza za tehnično kulturo Slovenije, na njem ni bilo. Prav tako ga ni na novem seznamu za šolsko leto 2024/25. Ravno zato se dosežki s teh tekmovanj ne nujno upoštevajo kot ustrezni izjemni dosežki za pridobitev Zoisove štipendije.
Na skladu pa so še pojasnili, da tekmovanje, ki ni niti selekcijsko niti interesno, spada pod druga državna tekmovanja. Dosežki s teh tekmovanj se vrednotijo v skladu s pravilnikom in morajo izpolnjevati več pogojev. Če izpolnjujejo vse, se lahko štejejo kot ustrezni. Sklad pravi, da se vsakokrat preverja, ali tekmovanje izpolnjuje predpisane pogoje. »S šolskim letom 2024/25 je s spremembo zakonodaje prišlo do novosti v tem delu, da je sedaj na voljo seznam interesnih in selekcijskih tekmovanj, ki jih prek razpisa financira ministrstvo in izpolnjujejo pogoje za uveljavljanje kot izjemni dosežek pri dodelitvi Zoisove štipendije. Dodatno pojasnjujemo, da je tekmovanje, tudi če ga ni na seznamu, lahko ustrezno, če izpolnjuje pogoje 5. člena pravilnika.« Vlagatelj tako lahko k vlogi priloži dokazila o izjemnih dosežkih, ki jih uveljavlja, vključno z dokazili, da dosežek izpolnjuje pogoje. V tem primeru je med drugim treba priložiti podatek, iz katerega je razvidno, da določeno priznanje prejme največ 20 odstotkov raziskovalnih del.
Kompleksen postopek
Zoisova štipendija za dijake znaša 148,15 evra mesečno, za študente 172,84. Izplačan je lahko še dodatek v višini 97,76 evra za bivanje in v višini 61,73 evra za štipendiste s posebnimi potrebami. Spomnimo, da so od letošnjega šolskega leta Zoisove štipendije združljive z državnimi.
»Sklad se zaveda, da je štipendija marsikomu pomemben vir sredstev v času izobraževanja, zato si prizadeva, da bi bilo o štipendijah odločeno čim prej. Postopek odločanja pa je kompleksen in največ časa terjajo nepopolne vloge ter ugotavljanje ustreznosti izjemnih dosežkov, ki so izredno raznoliki in za katere je treba preveriti vse pogoje. O vlogah za dodelitev Zoisove štipendije pa se lahko odloči šele, ko so popolne vse vloge iz posamezne skupine vlagateljev, saj je treba vlagatelje v posamezni skupini rangirati in na ta način izbrati upravičence,« so še sporočili.