vestnik

(ROP V VERŽEJU) Glavna obravnava na daljavo, ker obtoženega že štirikrat niso mogli privesti na sodišče

A. B., 3. 10. 2024
Andrej Bedek
Predobravnavni narok za Damjana Jerebic so opravili v času epidemije februarja 2021, od takrat pa več ni prestopil praga soboškega sodišča.
Črna kronika

Damjanu Jerebicu iz Ižakovec sodijo zaradi ropa v Veržeju.

Na okrožnem sodišču v Murski Soboti poteka sojenje Damjanu Jerebicu iz Ižakovec, obtoženemu, da je 20. novembra 2019 ropal v pošti v Veržeju. Zaradi hudega pomanjkanja pravosodnih policistov je soboško sodišče že štirikrat preložilo glavno obravnavo, ker obtoženega niso mogli privesti pred sodnika. V Mursko Soboto bi ga morali pripeljati z Doba, kjer že prestaja kazen 45 mesecev zapora zaradi ropa poštne poslovalnice v Trnovski vasi pri Ptuju, ob katerem je odnesel 1300 evrov.


Začasni predsednik soboškega sodišča Branko Palatin je na zadnji obravnavi sredi septembra odločil, da bo narok opravil 17. oktobra prek videokonference pred tričlanskim senatom. Ižakovčan krivde na predobravnavnem naroku, ki je bil februarja 2021, ni priznal. Narok je takrat opravil sodnik Stanislav Jug, ki pa se je moral umakniti iz postopka, ker se je seznanil z dokazi, ki so jih kasneje izločili iz sodnega spisa. Obtožnica Jerebicu  očita, da je v poslovalnico pošte stopil zamaskiran in oborožen s pištolo. Odnesel je 6800 evrov gotovine. Uspelo se mu je izmakniti številnim policijskim blokadam, a se je med begom sprožil varnostni mehanizem, ki je obarval in uničil njegov plen. Denar je zato odvrgel na bližnjem pokopališču.

Policisti in kriminalisti Policijske uprave Murska Sobota po ropu storilca niso našli, so pa zavarovali številne sledi in našli oblačila, na katerih je bil roparjev DNK, kar je bilo ključno, da so povezali rop pošte v Trnovski vasi pri Ptuju in tistega v Veržeju. 



Sprejeli novelo zakona

Državni zbor je nedavno po nujnem postopku sprejel novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Ta je pravna podlaga za uvedbo začasnih ukrepov, s katerimi bi reševali prostorsko in kadrovsko stisko v zaporih. Ministrica za pravosodje Andreja Katič je na seji poudarila, da je stanje v slovenskem zaporskem sistemu alarmantno. Tako polnih zaporov po njenih besedah še nismo imeli, po zadnjih podatkih je zasedenost skoraj 140-odstotna.

Ob tem nastajajo težave z zagotavljanjem prostora, vzdrževanjem reda in discipline, izvajanjem programov, zagotavljanjem zdravstvenega varstva ter prevozom na obravnave na sodišča. Dodaten izziv pa so kadrovske težave, saj uprava za izvrševanje kazenskih sankcij kljub vsem naporom ne uspe zaposliti ustreznega števila pravosodnih policistov, je navedla ministrica.

Sprememba zakona daje pravno podlago, da vlada lahko sprejme odlok za izvajanje začasnih ukrepov, katerih večina je po navedbah ministrice že bila v veljavi v času covida. Med njimi je možnost, da bi naloge pravosodnega policista opravljali tudi drugi zaposleni v upravi, ki so bili v preteklosti že zaposleni na delovnem mestu pravosodnega policista. Poleg tega sta predvideni možnosti prekinitve prestajanja kazni zapora in odloga nastopa kazni zapora ali nadomestnega zapora.

rop verzej damjan-jerebic okrozno-sodisce-murska-sobota