Letošnji Grossmannov festival fantastičnega filma in vina se je v Ljutomeru že zdavnaj zaključil, vendar se je pod okriljem ekipe Grossmannovega festivala tokrat prvič predstavil nov Grossmannov festival fantastike in stripa. Stripovske, fantazijske in znanstvenofantastične vsebine so zaživele znotraj zidov ormoškega gradu, ki je bil lokacija celotnega festivala.
V stripovskem delu festivala so na obisk prišli slovenski stripovski velikan Zoran Smiljanić, eden najvidnejših predstavnikov mlajše generacije striparjev Izar Lunaček in priznani srbski ilustrator, karikaturist in stripar Ivica Stevanović, ki je bil tudi avtor vizualne podobe festivala.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Na ogled so bile razstave izbranih del vseh treh gostov, ki so se predstavili tudi na javnih pogovorih. Ob 50. obletnici kultnega Alana Forda so številni ljubitelji "grupe" TNT prišli na svoj račun ob prav posebnem branju stripa v živo, ki ga je izvedla ekipa Radia Študent, ki prav tako letos praznuje petdesetletnico. Edina majhna pomanjkljivost: branje stripa je potekalo v slovenščini, saj je tak tudi strip v prevodu Branka Gradišnika, ki je dal pravice za uporabo, vendar je Alan Ford v slovenščini vsaj v severovzhodni Sloveniji precej manj smešen in pikanten kot v sočni srbohrvaščini, ob kateri so odraščale mnoge generacije.
V fantastiki namenjenemu delu festivala so bila številna zanimiva predavanja eminentnih gostov, kot je legendarna pisateljica znanstvene fantastike Milena Benini, profesor, pisec in urednik Tomislav Brlek, eden najuspešnejših in najplodnejših hrvaških piscev Aleksandar Žiljak, novinar in kritik Željko Luketić, pisec in prevajalec Marko Fančović, vodilni hrvaški ZF založnik Davorin Horak ter filozof in novinar Simon Habjan. Poleg Peščenega planeta Franka Herberta, ki je bil v središču sobotnega dogajanja, so se med temami znašli številni klasiki in ikone, kot so Robert E. Howard, George R. Martin in Jean Giraud – Moebius, čas pa je bil tudi za sovjetske ZF filme v obdobju po oktobrski revoluciji.
Ob predavanjih sta bili tudi okrogli mizi o Peščenem planetu in prevajanju fantastične literature v slovenščino in hrvaščino, na kateri so poleg naštetih gostov sodelovali tudi priznan filmski kritik Silvestar Mileta, pisatelj, urednik in festivalski organizator Bojan Ekselenski, filmski kritik Igor Harb, pisatelj, založnik in novinar Andrej Ivanuša in drugi.
Ljubitelji filma so lahko uživali v filmski adaptaciji Peščenega planeta, ki jo je leta 1984 posnel kultni David Lynch, dokumentarcu Peščeni planet Jodorowskega, ki pripoveduje o tem, kako je projekt Dune režiserja Alejandra Jodorowskega postal »najboljši nikoli posnet film«, hrvaški mladinski ZF uspešnici Moj dedi je padel z Marsa, prvem finskem superherojskem filmu Rendel in sovjetski znanstvenofantastični klasiki Planet viharjev.
Festival je nudil tudi razstavo filmskih kostumov Tajane Štasni, stripovsko delavnico, kviz, turnir v igri Naseljenci otoka Catan, koncert domačih rock legend Demolition Group in podkast v živo, ki ga je prispeval O.B.O.D.
Na grajskem dvorišču je potekala Fantastična tržnica s knjigami, stripi, namiznimi igrami, figuricami, in ploščami. Vsi festivalski dogodki razen koncerta so bili na voljo zastonj!
Glavni organizator festivala je bila občina Ormož v sodelovanju z ekipo Grossmannovega filmskega festivala iz Ljutomera ter društvom GPS in klubom Unterhund iz Ormoža.