Žiga Valetič je pisatelj, scenarist, publicist, prevajalec in grafični oblikovalec iz Ljubljane, ki je znan po številnih izdanih mladinskih delih, romanih, poeziji, esejistiki in prevodih. Več kot leto dni je pisal prvo knjigo, v kateri je popisan slovenski pop-rock iz osemdesetih let prejšnjega stoletja.
"V osemdesetih, ki so dokončno presekala prevlado slovenske popevke, smo dobili sintesajzerje, videospote, osebne računalnike ter napredno studijsko tehnologijo, kar je doprineslo k rojstvu novih žanrov. Poleg punka in novega vala so nas stresli heavy metal, hard-core, industrial, etno in ja, tudi eurodisco, domačijski pop ter domoljubni rock. Ob koncu desetletja je polagoma prišlo do menjave nosilcev zvoka, saj so vinilke in kasete nadomestili cedeji, v vmesnem času pa se je z inštrumenti in mediji spečalo nekaj najstniških generacij, ki so bile po eni strani nedolžno zazrte proti Zahodu, še bolj nedolžno pa so ljubile svojo širšo domovino – Jugoslavijo. To je knjiga o nas, o takratnih albumih, pesmih in izvajalcih, ter o tem, zakaj se ob poslušanju slovenskih radijskih postaj še danes lahko zdi, kot da smo obtičali v prejšnjem stoletju," je med drugim zapisano v knjigi, v kateri so omenjeni tudi nekateri pomurski izvajalci.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Ob knjigi je izšel tudi dvojni cede z ustreznimi skladbami, ki jih je izbral sam avtor, na spletnem portalu YouTube pa je naložil tudi 160 komadov iz tega obdobja.
Sicer pa si več o avtorju in knjigi preberete tudi v članku (VIDEO) Prva knjiga o slovenskem pop-rocku 80. let: V njej tudi pomurski glasbeniki, ki ga je Maja Hajdinjak objavila lani na naši spletni strani vestnik.si.