Foto: Škofija Murska Sobota praznuje 20 let obstoja
Vrhunec slovesnosti je bila zahvalna maša.
Murskosoboška škofija letos praznuje 20-letnico obstoja, ob pomembnem jubileju je danes v Murski Soboti potekala osrednja slovesnost. V stolnici svetega Nikolaja so pripravili slovesno praznovanje, ki so se ga udeležili številni verniki, duhovniki, redovniki in redovnice, kateheti in katehetinje ter drugi obiskovalci.
Praznično dogajanje se je začelo že dopoldne, ko je zbrane najprej pozdravil murskosoboški škof Janez Kozinc in jim namenil nekaj besed. Program se je nato nadaljeval z različnimi delavnicami in spremljevalnimi dogodki za otroke, mlade in odrasle, udeležence katehetske olimpijade in molitvene skupine.
Svoje vtise o današnjem dnevu je z nami delila ena izmed katehistinj, ki je sodelovala pri delavnicah za najmlajše. Povedala je, da so se otroci do tretjega razreda najprej zbrali pred cerkvijo, prisluhnili pozdravu škofa, nato pa odšli v vrtec Lavra, kjer jih je čakal enourni program. Katehistinja iz Razkrižja, ki je skupaj s sestrami salezijankami skrbela za izvedbo programa za otroke, je dejala, da je zadovoljna, kako je vse potekalo. Kljub današnji vročini so se imeli lepo.
Zadovoljni niso bili le organizatorji, temveč tudi obiskovalci, ki so imeli o dogodku veliko pohvalnih besed. Jana iz Dokležovja, ki se je prazničnega dogajanja udeležila z družino, je bila posebej navdušena nad organizacijo. Kot je povedala, je bilo opaziti, da je bilo v pripravo vloženega precej truda. Posebej zanimivo se ji je zdelo tudi, da se je kljub vročini zbralo kar nekaj ljudi.
»Vidi se, da je ljudem naša škofija pomembna,« je dejala in dodala, da so se z družino dogodka udeležili prav zato, ker jim škofija veliko pomeni. Veseli jo, da se nekaj dogaja, da se verniki srečajo, družijo in preživijo čas skupaj. Nad dogajanjem pa so bili navdušeni tudi njeni otroci.
Ob murskosoboški stolnici so bile danes postavljene še stojnice, kjer so se predstavile skupine in organizacije, povezane s škofijo, potekal pa je tudi srečelov. Del izkupička bo namenjen kritju stroškov dogodka, del pa letovanju otrok, ki ga pripravlja Škofijska karitas.
Verniki so imeli tudi priložnost za spoved. Vrhunec današnje slovesnosti pa je bila zahvalna maša ob 12.30. Ob somaševanju duhovnikov in slovenskih škofov jo je daroval papeški predstavnik v Republiki Sloveniji, apostolski nuncij v Sloveniji, monsinjor Luigi Bianco. Med somaševalci je bil še sedanji murskosoboški škof, ki se je v pridigi oprl na evangelij o pomnožitvi kruha. Poudaril je, kako pomembno je, da svoje omejitve prinesemo pred Kristusa, saj prav on tudi iz majhnih darov ustvarja moč za vsakdanje poslanstvo.
Med navzočimi pri sveti maši so bili še mariborski nadškof in metropolit Alojzij Cvikl, koprski škof in drugi murskosoboški škof Peter Štumpf, upokojeni nadškof in prvi škof Škofije Murska Sobota Marjan Turnšek ter predstavniki drugih škofij. Pri maši so bili tudi predstavniki Evangeličanske cerkve, med njimi namestnik evangeličanskega škofa inšpektor Bojan Prošič ter evangeličanski duhovnik Leon Novak. Slovesnosti so se udeležili tudi predstavniki društev in združenj, predstavniki narodnostnih skupnosti ter civilnih oblasti.
Po maši je sledilo skupno druženje ob kosilu in družabnih igrah. Obiskovalci so se lahko okrepčali z raznovrstnimi prigrizki, pecivom, langašem, bogračem in drugimi dobrotami. Praznovanje v Murski Soboti so sklenili ob 16. uri z molitvijo ob obletnici krsta Božjega služabnika Danijela Halasa.
Več fotografij si lahko ogledate v spodnji galeriji.
Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.