Vestnik
© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Večina štorkelj se je že vrnila


Damjana Nemeš
1. 4. 2025, 10.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Novi gnezdilni podstavki so jih pričakali v Vučji vasi, Veržeju, Iljaševcih in Sebeborcih

štorklje, bele-štorklje, štorklja, štrk
Gregor Domanjko
V zadnjih petih letih je v Pomurju gnezdilo od 80 do 90 parov bele štorklje. Tak prizor je bil nedavno posnet v Nuskovi.

V Pomurju je bilo lani 95 gnezd bele štorklje. Število se od leta do leta spreminja, saj pristojni vodijo evidenco tudi za gnezda, ki so bila v preteklosti zasedena, na terenu pa v nekaterih primerih od gnezd ni ostalo nič, le gnezdilni podstavek. »V teh gnezdih je v zadnjih petih letih gnezdilo od 80 do 90 parov bele štorklje. Seveda se spreminja tudi število gnezdečih parov,« pove Gregor Domanjko iz pomurske sekcije Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Kot zanimivost doda, da je med letoma 2014 in 2023 število gnezdečih parov v Pomurju nenehno upadalo, leta 2023 pa se je to upadanje ustavilo. Še bolje je na območju Goričkega, kjer so v zadnjih petih letih opazili povečanje števila gnezdečih parov s 15 pari v letu 2024, kar je po besedah Domanjka največ od leta 1999, ko so začeli člani DOPPS s partnerji v Sloveniji izvajati letne popise gnezdenja bele štorklje.

V gnezda v Pomurju sta se v preteklih dneh in tednih že vrnili dve tretjini gnezdečih štorkelj, večina v preteklem tednu. Običajno trajajo prihodi v gnezda vse do konca aprila, vendar za »pozne prišleke« pristojni ne morejo trditi, da so to res štorklje, ki so v preteklem letu gnezdile v istih gnezdih. »Lahko so to le tako imenovane obiskovalke ali pa nove štorklje, ki šele iščejo primerne lokacije za gnezdenje,« razloži Domanjko.

Zveste, a ne do groba

Za gnezdenje štorkelj je pomembno, da imajo ustrezno gnezdo, to je sčasoma zaradi vremenskih vplivov potrebno obnove ali zamenjave. Na območju ravninskega dela Prekmurja in v Prlekiji skrbi DOPPS za vmesno komunikacijo pri nameščanju gnezdilnih podstavkov med Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave, ki financira in naroči izdelavo podstavkov, ter Elektrom Maribor, ki jih nato postavi, na območju Krajinskega parka (KP) Goričko pa za podstavke poskrbi Javni zavod KP Goričko. Novi gnezdilni podstavki so bili tako od lanske selitve štorkelj do letošnje vrnitve postavljeni v Vučji vasi, Veržeju, Iljaševcih in Sebeborcih.

Ker samic in samcev bele štorklje po zunanjosti ne moremo ločiti, je težko z gotovostjo trditi, kateri se v gnezdo običajno vrne prej. »Spol lahko določijo strokovnjaki, ki štorklje obročkajo in pri mladičih preverijo spolne organe. V Sloveniji spola ob obročkanju navadno ne določajo, poznamo pa primere iz tujine, na primer iz Švice in Nemčije, ko so spol pri štorklji določili in na podlagi obročkanih štorkelj ugotovili, da v gnezda, odvisno od leta, lahko prvi priletijo tako samci kot tudi samice. Zato ne drži vedno, da se prej vrnejo samci,« navede še eno zanimivo ugotovitev Domanjko.

Ko se eden ali drugi vrne v gnezdo, čaka lanskega partnerja. Če partner prileti dovolj hitro, se parita in skupaj gnezdita, če pa partnerja iz preteklih let ni ali prileti pozno, se lahko samice parijo tudi z drugim partnerjem. »Skupaj ostaneta več let, ni pa nujno, da vse življenje. Bolj pomembno je, da ima par mladiče in da poskrbi za potomstvo,« o zvestobi med štorkljami še pove Gregor Domanjko.

cloud-sun

Trenutno

15 °C

Delno oblačno

četrtek, 3. 4

Delno oblačno

6 / 17 °C cloud-sun

petek, 4. 4

Delno oblačno

5 / 16 °C cloud-sun

sobota, 5. 4

Delno oblačno

4 / 20 °C cloud-sun

7-dnevni obeti


© 2025 Podjetje za informiranje d.o.o.

Vse pravice pridržane.