Tek na smučeh je nadvse učinkovita telesna aktivnost, ki poskrbi za gibanje večine mišic, hkrati pa gre za dejavnost na prostem, na svežem zraku, najpogosteje v neokrnjeni naravi ali vsaj blizu te, kjer se imamo možnost prepustiti čarobnim kulisam. A je izkušnja nepozabna le, če pri tem uporabljamo ustrezno tekaško opremo, katere osnovo predstavljajo tekaške smuči.
Kako izbrati tekaške smuči?
Kot pri marsikaterem drugem športu za tek na smučeh velja, da si za opremo velja vzeti dovolj časa, se še pred nakupom posvetovati s strokovnjakom in temeljito premisliti o vseh parametrih, ki vplivajo na nakup, saj je od ustreznosti opreme odvisna celotna izkušnja.
V procesu izbire tekaške opreme, prvenstveno pa tekaških smuči, je tako treba upoštevati več dejavnikov, medtem ko je izbira tekaških palic, tudi čevljev za tek na smučeh enostavnejša.
Najmanj, kar zahtevajo tekaške smuči je še pred nakupom določiti dolžino smuči, premisliti o stopnji znanja in izbrati tehniko smučanja.
Dolžina tekaških smuči
Pri določanju dolžine smuči se pogosto upošteva le višina tekača, kar je neustrezno in vodi najmanj k oteženemu smučanju, še pogosteje pa k poškodbam ter nesrečam. Višina tekača namreč ni edina, ki vpliva na upogibanje tekaških smuči, zato je pri določanju dolžine smuči treba upoštevati še težo tekača, trdoto smuči, pa tudi specifike samega modela.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuS ponedeljkom delna zapora te ulice
Pričeli bodo s sanacijskimi deli na kanalizacijskem kolektorju.
Da bi bila izbrana dolžina tekaških smuči resnično prava, sodelavci spletne trgovine Vita ProShop svetujejo posvet s strokovnjakom in pregled osnovnih smernic, objavljenih na spletni strani v razdelku Svetovanje za velikost.
Za tiste, ki želijo izvedeti več: nasprotno od tekaških smuči je dolžino tekaških palic mogoče določiti dokaj zlahka, saj nanjo vplivata izključno tehnika smučanja in višina tekača. Za primer: drsalna tehnika zahteva palice, dolge med 87 in 90 % višine tekača, klasična pa nekoliko krajše, in sicer med 83 ter 86 % višine tekača.
Tehnika smučanja
Obstajata dve tekaški tehniki smučanja, ki odrejata vrsto tekaških smuči, eden pomembnejših faktorjev pa je prav tako teža tekača, ker ta vpliva na stik drsne obloge s snežno podlago. V praksi to pomeni, da se neustrezno izbrane tekaške smuči, kadar je podlaga mehka, ugrezajo, kadar je podlaga trda pa prihaja do neenakomernega stika smuči s podlago, zaradi česar so te neodzivne (počasne).
V splošnem velja, da so tekaške smuči za klasično tehniko za 20 do 30 cm daljše od telesne višine tekača (seveda upoštevajoč tudi njegovo težo in znanje).
Pod vezjo imajo narebreno drsno oblogo, lahko pa gre tudi za dva traka (kože), ki zagotovita oprijem med odrivom oziroma navkreber. Tekaške smuči za drsalno tehniko so, nasprotno, od telesne višine tekača daljše le za 5 do 15 cm, poleg tega pa so veliko trše kakor tiste za klasično tehniko smučanja.
Za tiste, ki želijo izvedeti več: spletna trgovina Vita ProShop v povezavi s tehnikami izpostavlja tehnologije, kot so Efficient za tekaške smuči za klasično tehniko in Hole Ski Tip, Cold Bane Bording ter Finish First za tekaške smuči za drsalno tehniko.
Raven znanja teka na smučeh
Morda kar najpomembnejše dejstvo, na katerega se je treba opreti v procesu izbiranja tekaških smuči – poleg same tehnike smučanja – je zavedanje o tem, kakšni tekači smo.
Vita ProShop ljubitelje teka deli na tri skupine, in sicer na začetnike, srednje rekreativce in vrhunske tekače, za vsakega med njimi pa ima točno določene napotke.
- Ko gre za klasično tehniko, začetniki potrebujejo robustne, učinkovite tekaške smuči za podporo pri odrivu, zato svetujejo linijo Twin Skin s parom kož iz mohairja, nameščen pod težišče tekača, kar pripomore k prenosu moči. Sem denimo sodijo tekaške smuči s tehnologijami Twin Skin Performance in Twin Skin Pro.
- Srednji rekreativci še vedno težijo k stabilnim, a hkrati lažjim tekaškim smučem z vezmi, ki dopuščajo različen položaj v več pogojih. Zanje sta tako najustreznejši tehnologiji Twin Skin Superior in Twin Skin Race.
- Vrhunski tekači pa stremijo k dobremu prenosu moči, zaradi česar bosta zanje najboljši tehnologiji Twin Skin Speedmax 3D in Twin Skin Carbon Pro, pogosti tudi v svetovnem pokalu.
Drugače je z drsalno tehniko, ki pri začetnikih ne spodbuja uporabe tehnologij. Najboljše tekaške smuči zanje so tako Aerolite Skate 70, SCS Skate in LS Skate.
Srednji rekreativci, ki že poznajo vsaj osnovno tehniko teka, stremijo k lažjim, torzijsko stabilnim tekaškim smučem z dobrim prenosom moči na smuči, kar omogočajo tekaške smuči RCS Skate in RCR Skate, medtem ko vrhunski tekači potrebujejo lahke, torzijsko stabilne tekaške smuči z dobrim prenosom. Zanje so najboljša izbira tekaške smuči iz serije Speedmax Helium in 3D ali Carbonlite Skate.
Za tiste, ki želijo izvedeti več: tekaške smuči zelo pogosto odrejajo čevlje za tek na smučeh. Za klasično tehniko se zato priporočajo RC3 Classic (za začetnike), RC5 Classic, nadgradnja pravkar omenjenega modela (za srednje rekreativce), in Speedmax Classic ali Carbonlite Classic (za vrhunske tekače). Po drugi strani so za drsalno tehniko najboljša izbira RCS Skate (za začetnike), RC5 (za srednje rekreativce) in Speedmax Skate ter Carbonlite Skate (za vrhunske tekače).
Tekaške smuči vsekakor niso kos opreme, ki bi ga bilo mogoče izbrati zlahka. Navsezadnje poleg omenjenih tehnik smučanja – klasične in drsalne – obstaja še tek po brezpotjih, ki prav tako zahteva upoštevanje niza pravil, četudi so tekaške smuči ter druga oprema zelo pogosto enake tistim za klasično tehniko. Edino pravilo naj torej bo posvetovanje s strokovnjaki, kakršne premore spletna trgovina Vita ProShop, in premislek o lastnih sposobnostih ter željah.