vestnik

Amandmaji za investicije v Pomurju gladko zavrnjeni: Kako so glasovali pomurski poslanci?

Rok Šavel, 21. 11. 2024
Marko Vavpotič
Državni zbor je sprejel proračuna za leti 2025 in 2026, a brez nekaterih investicijih, ki bi si jih v Pomurju želeli.
Aktualno

Državni zbor je potrdil proračuna za prihodnji dve leti, ob tem pa je bilo s strani opozicije vloženih več amandmajev, ki so se nanašali na projekte v Pomurju.

Poslanci so na 25. redni seji sprejeli najpomembnejši finančni akt, ki določa okvirje državne porabe in prihodkov - spremembe proračuna za prihodnje leto in proračun za leto 2026. V naslednjem letu se obeta za kar 17,1 milijarde evrov odhodkov, prihodkov pa naj bi bilo za 15,2 milijarde evrov. Poraba naj bi bila na isti ravni tudi leta 2026, ko pa so predvideni nekoliko višji prihodki v višini 15,9 milijarde evrov. Proračuna vključujeta izdatke zaradi plačne reforme v javnem sektorju ukrepe za obnovo po lanskih poplavah, med prioritetami pa po navedbah vlade ostajajo tudi ukrepi za krepitev gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Kaj vse si lahko obetamo v Pomurju, smo že poročali, ravno tako smo izpostavili nekatere investicije, ki jih v regiji pogrešamo. Nekaj teh so želeli v opoziciji vključiti preko proračunskih amandmajev, a jasno je bilo, da gre za račun brez krčmarja, ne le zaradi več ali manj neomajnega koalicijskega stroja, ampak tudi zaradi tega, ker pomurski poslanci že od pričetka tega mandata ne delujejo toliko složno, da bi pokukali izven strankarskih okvirjev. Sploh pa velja nepisano pravilo, da se o tem, kaj naj bo v proračunu, treba v koaliciji zmeniti preden proračunski dokumenti prispejo v državni zbor.



Ne glede na to, če so bili amandmaji ponekod nedodelani, morda nepotrebni ali celo nerealni in zgolj oblika opozicijskega delovanja, pa tudi glasovanje o posameznem projektu v regiji, še posebej, če gre za okraj, v katerem so bili izvoljeni, daje neko sliko o delovanju naših izvoljenih predstavnikov, ki za naš denar zastopajo naše interese v hramu demokracije.



"Proti sistemu" večinoma le Zrim


V javnosti je bilo v zadnjih tednih največ govor o dveh problematičnih cestah, ki nista našli mesta v državnem proračunu. Gre za ureditev ceste skozi Markišavce in rekonstrukcijo ceste Grabonoš-Radenci. Oba amandmaja so vložili v Novi Sloveniji (NSi), za markišavsko je poslanec Jožef Horvat to storil celo na prošnjo murskosoboškega župana Damjana Anželja iz vrst koalicijske SD.

Da se zagotovijo sredstva za ureditev problematične ceste v soboški občini, je glasovalo 33 poslancev, 46 jih je bilo proti. Med pomurskimi poslanci sta amandma poleg Jožefa Horvata in poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvata podprla še Tine Novak (Gibanje Svoboda), ki se je nedavno udeležil tudi zbora krajanov Markišavec in obljubil pomoč pri pospešitvi investicije, ter Damijan Zrim (SD). Amandma je med drugim podprl še Zrimov poslanski kolega in šef poslancev SD Jani Prednik. Proti so bili vsi ostali pomurski poslanci: Darko Krajnc, Dejan Süč, Sara Žibrat in Vera Granfol (vsi Svoboda).

simbolična, markišavci-cesta, markišavska
Jure Kljajić
Fotografija je simbolična.

Še slabše se je odrezal amandma glede ureditve ceste Grabonoš-Radenci, ki ga je ravno tako vložila Horvatova NSi. Razen Horvata in Horvatha nihče od pomurskih poslancev ni glasoval za vključitev investicije v državni proračun, med njimi le Granfolova, ki je bila na poslanski stolček izvoljena tudi z glasovi tamkajšnjih ljudi, o amandmaju ni glasovala.

Na seji se je glasovalo še o več amandmajih o investicijah na pomurskih tleh, ki so jih predlagali v NSi. Če analiziramo glasovanje, je bil razplet sledeč:

- za zagotovitev sredstev za projekt namakanja iz reke Mure sta bila Jožef Horvat, Ferenc Horvath in Damijan Zrim ter celo Nataša Sukič iz Levice, proti pa so bili Vera Granfol, Dejan Süč, Sara Žibrat, Darko Krajnc. Tine Novak o tem amandmaju ni glasoval

- za zagotovitev sredstev za izvedbo zunanje enote Doma Starejših Rakičan v Črenšovcih so bila za Jožef Horvat, Ferenc Horvat in Damijan Zrim, proti Vera Granfol, Dejan Süč, Sara Žibrat, Darko Krajnc in Tine Novak

- za zagotovitev sredstev za obnovo Osnovne šole Turnišče so bili za Jožef Horvat, Damijan Zrim, Tine Novak in Vera Granfol, niso pa glasovali Ferenc Horvath, Dejan Süč in Darko Krajnc (v zvezi s tem, še najbolj neenotnim glasovanjem v Svobodi, je sledilo sporočilo za javnost iz vrst največje vladne stranke, kjer so pojasnili, da bo za potrebe turniške in tudi drugih šol v letu 2025 objavljen razpis)

Dva proračunska amandmaja, ki se nanašata na pomurske investicije, so vložili še v opozicijski SDS, katerih poslanci so sicer vse prej navedene amandmaje tudi podprli. Prvi se je nanašal za zagotovitev dodatnih sredstev lendavski madžarski samoupravni narodni skupnosti, kar sta med pomurskimi poslanci podprla le Jožef Horvat in Ferenc Horvath, drugi pa za zagotovitev več sredstev za izvedbo kolesarske proti Moravske Toplice - Ljutomer - Ormož, katere del je sicer tudi predmet dogovora za razvoj regije. Amandma za kolesarsko stezo sta med pomurskimi poslanci podprla samo Jožef Horvat in Damijan Zrim, Ferenc Horvath pa o njem ni glasoval.

drzavni-zbor proracun razvoj pomurje poslanci vlada