Razstavo je pripravila Galerija-Muzej Lendava, ob odprtju pa so o tej temi
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
tudi izdali knjigo. Obiskovalce odprtja je nagovoril direktor Galerije-Muzeja
Lendava Dubravko Baumgartner, razstavo pa je odprl župan občine Lendava Janez Magyar.
Avtor razstave in knjige je višji kustos v Galeriji-Muzeju Lendava dr. Zoltan
Lendvai Kepe, ki je povedal, da je kapetan Mihael Hadik gotovo najznamenitejši in najbolj priljubljen krajevni heroj Lendave in okolice. Pripovedi o Hadiku dokazujejo, da imajo veliki dogodki naših prednikov in znamenite osebnosti pomembno vlogo pri oblikovanju naše identitete, prav zato jih ohranjamo, se jih oklepamo in predajamo zanamcem. Naravno mumificirano truplo Mihaela Hadika je razstavljeno v cerkvi Svete trojice v Lendavskih goricah. Mumijo so našli zelo dobro ohranjeno ob obnovitvenih delih v kripti cerkvice. Po najdbi so se o Mihaelu Hadiku začele širiti legende o njegovem herojstvu v boju proti Turkom, ko so ti oblegali Lendavski grad, kjer naj bi tudi padel. Vendar pa je to le ljudska legenda, saj je Mihael Hadik umrl in bil v cerkvi Svete trojice pokopan leta 1733, zadnji boji s Turki pa so na tem območju bili pred letom 1700.
Na v 19. stoletju zelo dobro ohranjenem mumificiranem truplu so v 20. stoletju pustili sledi številni dejavniki, dodaja Zoltan Kepe Lendvai, še posebej kaotični politični dogodki tega stoletja. Z razstavo in publikacijo vabijo vse pristojne, da zaščitijo mumificirano telo Mihaela Hadika pred dokončnim propadom. Lendavski mumiji bo potrebno čim prej zagotoviti sodoben strokovni poseg, če želimo, da si jo bodo v cerkvi Svete trojice tisoči obiskovalcev lahko ogledali tudi v prihodnje.