Čas branja
4 min.
Le s kombinacijo uravnotežene prehrane in aktivnega življenjskega sloga lahko (p)ostanemo fit
Maja Hajdinjak
16. 4. 2025, 15.40
Posodobljeno
V teh sončnih pomladnih dneh se nam v misli gotovo že prikrade poletje, ko se preoblečemo v kratke rokave in se prepustimo sončnim žarkom. Marsikdo se sprašuje, ali ima še dovolj časa, da do poletja, ko razkrijemo več telesa, postane fit. O tem, kaj sploh pomeni biti fit in kako to (p)ostati, smo se pogovarjali z osebno trenerko Urško Kranjec iz Murske Sobote.

Jure Kljajić
Kaj sploh pomeni biti fit?
To je po besedah Urške Kranjec odvisno od vsakega posameznika, kaj si pod tem pojmom predstavlja. »Moja definicija biti fit pa je, da se počutiš dobro v svojem telesu, slediš zdravim rutinam, torej da si telesno aktiven in se zdravo prehranjuješ,« je povedala. Velikokrat se posamezniki primerjajo s podobami vplivnežev ali zvezdnikov, ki jih zasledijo na družbenih omrežjih, vendar Kranjčeva svari pred napačnimi informacijami, ki jih lahko razberemo s teh podob. »Zvezdniki in vplivneži kot prvo lažje dosežejo določen videz že zato, ker to od njih zahteva njihova služba. Sicer pa sem mnenja, da se ne smemo primerjati z drugimi, ker ne vemo, kakšna je zgodba v ozadju vsakega posameznika. Se pa gotovo da doseči dober rezultat, če smo vztrajni in sledimo svojim ciljem.«
Urška Kranjec je danes osebna trenerka, vendar zdrav način življenja ni bil od nekdaj nekaj običajnega zanjo. V otroštvu se je spopadala z odvečnimi kilogrami, v osnovni šoli je bila tarča zbadljivk zaradi svoje teže in višine, potem pa se je v srednji šoli odločila za spremembo. »Rekla sem si, da želim na svojem maturantskem plesu izgledati kar najboljše v svoji obleki. In to je bil tisti klik, da sem začela paziti na to, kaj in koliko dam vase ter da se začnem načrtovano gibati,« tako sogovornica, ki pravi še, da mora odločitev za spremembo priti od znotraj. Z nekaj spremembami življenjskega sloga ji je cilj uspelo tudi doseči. V študentskih letih je nato najprej začela aktivno obiskovati fitnes, kasneje pa se je s skupino prijateljev dobivala na igrišču, kjer so trenirali. Iz tega druženja ob gibanju se je rodila ideja, da bi pomoč drugim pri športni aktivnosti postalo njeno delo, njeno poslanstvo. Danes je že sedem let od tega, kar je ustanovila svoje samostojno podjetje, kjer ponuja vse od skupinskih, semiprivat do individualnih vadb.

Jure Kljajić
Koliko treninga je dovolj?
Za tiste, ki so čisto na začetku, ki se torej šele podajajo na pot aktivnega življenjskega sloga, bo za začetek dovolj že 15 minut gibanja na dan, kar pomeni kakšen krajši sprehod ali kratko vadbo v udobju doma. Vendar pa pogosto zmoremo več, kot mislimo, pravi Urška Kranjec. »Pogosto pridejo do mene nove stranke, ki mislijo, da na vadbi ne bodo mogle slediti tistim, ki jo obiskujejo že dlje časa. Ampak vedno jim povem, da že to, da so se odločili priti, pomeni, da zmorejo in da so storili prvi korak. Vsak njihov naslednji prihod na vadbo pa potrdi, da zmorejo.«
Povprečnemu človeku za splošno kondicijo priporoča dvakrat tedensko vadbo z utežmi, dovolj bo že 45 minut, saj tovrsten trening zelo dobro vpliva tudi na povečanje kostne gostote in mišične mase, ki po 30. letu začneta upadati, če nismo aktivni. Poleg tega priporoča še dva do tri daljše sprehode na teden, če pa je komu ljubši tek, pa svetuje rahel tek dvakrat na teden po 30 minut. Če k temu dodamo še vikend izlet z družino v hribe, je to samo pika na i.
Mit o ženskah in utežeh
Nekoč je veljalo, da uteži niso primerne za ženske, saj naj bi postale preveč mišičaste in možate. To je mit, saj je v resnici trening z utežmi celo priporočljiv, tudi za ženske. Ženske namreč že na splošno niso nagnjene k velikemu povečanju mišične mase in potrebujejo veliko več časa, pa tudi zelo načrtno usmerjen trening in prehrano, da bi pridobile veliko mišične mase.

Profimedia
Kaj pa hrana?
Poleg vadbe je pomembna tudi prehrana. »Kaj dajemo vase, se odraža tako navzven kot navznoter. Hitri prigrizki, nezdrava alternativa je kratkotrajna zadovoljitev potrebe po hrani, ne da pa ti dolgotrajne koristi. Hrano bi morali vzeti kot gorivo, ki nas pripelje skozi dan. Vsi vemo, kaj je zdravo in kaj ni, vemo tudi, da se po nezdravi hrani še nihče ni počutil fantastično,« tako Urška Kranjec, ki sicer dodaja, da gre pri vnosu in porabi kalorij na koncu dneva za matematiko – ni slabih in dobrih kalorij, temveč je za ohranjanje enake teže pomembno, da porabimo toliko kalorij, kot smo jih vnesli.
Ali obstaja univerzalna formula za fit postavo?
Tukaj je odgovor nikalen, saj ima vsak posameznik drugačno predispozicijo in način življenja. Pomembna je uravnotežena prehrana in dovolj gibanja, vsekakor pa se zadeve ne smemo lotiti po principu »na vse ali nič«. To pomeni, da se ne smemo popolnoma odpovedati vsem sladkim pregreham, saj nam potem lahko kar hitro pade motivacija.

Jure Kljajić
Urška Kranjec pri svojem delu vidi poslanstvo v tem, da pomaga ljudem. »Najlepše je, ko po določenem času vidim nekoga z nasmeškom in voljo do življenja. Tako vem, da je moje poslanstvo opravljeno.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Prijava
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se