Pobudnica tovrstnega ustvarjanja je bila učiteljica likovne umetnosti Maša Mlinarič. Ta je 23 učencem devetih razredov, ki obiskujejo omenjeni izbirni predmet, uvodoma predstavila revijo Kralji ulice, iz katere so nato črpali navdih za skrito poezijo.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
"Kopirala sem jim posamezne strani iz te revije, v kateri brezdomne osebe pišejo svoje zgodbe. Iz besedil so nato morali izluščiti svoja kratka sporočila, ki pa niso nujno povezana z besedilo. To njihovo kratko sporočilo smo nato grafično obdelali samo s črnim flomastrom, ker črna in bela barva res predstavljata najmočnejši kontrast, vse pa smo prilepili na belo ozadje," je razložila Mlinaričeva.
Učenci so svoje izdelke začeli ustvarjati marca, dotlej so se o družbenih problematikah, o težavah, ki pestijo najstnike pogovarjali, nato pa so izluščili ključne besede, ki jih mladi sami zaznavajo, med temi so bile tudi medvrstniško nasilje, družinske težave, nesprejetost, osamljnost, prijateljstvo. "Ni nujno, da se jim slabe stvari, o katerih smo se pogovarjali, tudi dogajajo, vsekakor pa je vse to aktualno in se v svetu okrog njih dogaja. Skozi umetnost so nato začeli o tem govoriti, kar se mi zdi zelo pomembno," je še dodala učiteljica.
Tovrstnega ustvarjanja so se na šoli lotili prvič, kot je povedala sogovornica, pa so se učenci v tem res našli in so uživali v ustvarjanju. Vsak učenec je naredil en izdelek, vsi pa bodo razstavljeni najprej na šoli, v prihodnosti pa bodo predstavljeni še širši javnosti.
Več o skriti poeziji in o tem, kako so jo učenci ustvarjali, pa v eni od prihodnjih številk Vestnika.